Biyoreaktör kompostlama teknolojisi ile üretilen tavuk gübresi kompostlarının mısır topraklarının karbon ve azot mineralizasyonu üzerine etkileri
The effects of chicken manure composts produced by in-vessel composting technology on carbon and nitrogen mineralization of maize soils
  1. Tez No: 914788
  2. Yazar: ŞAHESTE ELİF ÇOKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HÜSNÜ KAYIKÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Artan nüfusla birlikte tarımsal üretimdeki artış, tarım arazileri üzerinde önemli bir baskı oluşturmaktadır. Türkiye'de toprakların organik madde içeriği zaten düşük seviyedeyken, yoğun işleme uygulamaları bu miktarın gün geçtikçe daha da azalmasına neden olmaktadır. Sürdürülebilir tarımın devam ettirilebilmesi için, topraklardan eksilen organik maddenin yeniden kazandırılması zorunludur. Topraklara organik madde eklemenin bir yolu, çevresel sorunlara yol açan atıkların kompost haline getirilerek toprağa geri kazandırılmasıdır. Bu tür atıklardan biri, artan talebi karşılamak amacıyla üretimi artan tavukların sindirim sistemi atıklarıdır. Tavuk gübresinin patojen riski ve koku problemleri nedeniyle, bu atıkların kompostlanarak topraklarda kullanılması tavsiye edilmektedir. Kompostlaştırma sürecinde kompost zenginleştiriciler de eklenebilir. Bu zenginleştiriciler, mikrobiyal aktiviteyi desteklemeleri nedeniyle kompostun olgunlaşma süresini kısaltmakta, stabiliteyi artırmakta ve elde edilen kompostun kalitesini yükseltmektedir. Bu tez çalışması, kompostun toprak kalitesinin biyolojik göstergelerinden biri olan karbon mineralizasyonu ile topraktaki organik azotun bitkilerin alabileceği inorganik forma dönüşüm süreci olan azot mineralizasyonu üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla 2022 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü'nde sera koşullarında gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, Ege Bölgesi'nde yoğun atık oluşturan tavuk gübresi ve zeytin budama atıklarının, klinoptilolit, bakteriyel-fungal inokülant, zeytin budama atığı biyokömürü ile zenginleştirilmesi ve 18 saat boyunca biyoreaktörde termal stabilizasyon sağlanarak kompostlaştırılmasıyla elde edilen 3 farklı kompost ve ticari tavuk gübresi kompostu (20 t ha-1 oranında) kullanılmıştır. Deneme, sera koşullarında 5 farklı uygulama (Kontrol, Reçete 1, Reçete 2, Reçete 3, Ticari Tavuk Gübresi) ve 4 tekerrür olacak şekilde, 20 saksı ile tesadüf parselleri deneme desenine göre yürütülmüştür. Deneme bitkisi olarak mısır (Zea mays var. Ada 523) tercih edilmiştir. Sulama, saksı topraklarının tarla kapasitesinin %100'ü olacak şekilde gerçekleştirilmiştir. Denemenin 15. gününde ve hasat sırasında toprak örnekleri alınarak toprak solunumu (BSR), potansiyel N mineralizasyonu (Nmin.) ve dehidrogenaz enzim aktivitesi (DHG) analizleri yapılmış ve bitki biyokütle verimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing demand for agricultural production due to the growing population is placing significant pressure on agricultural lands. In Turkey, the organic matter content of soils is already low, and intensive cultivation practices are causing this amount to decrease further over time. To sustain agricultural productivity, it is essential to replenish the organic matter that is being lost from the soil. One effective way to add organic matter back into the soil is by composting waste materials, which otherwise pose environmental challenges, and returning them to the land. One such waste is the digestive system byproducts of chickens, whose production has increased to meet rising demand. Due to the pathogen risks and odor problems associated with chicken manure, it is recommended that these wastes be composted before being applied to soils. During the composting process, compost enhancers can also be added. These enhancers support microbial activity, thereby shortening the compost maturation time, increasing stability, and improving the This thesis was conducted in 2022 under greenhouse conditions at the Department of Soil Science and Plant Nutrition, Faculty of Agriculture, Ege University, to examine the effects of compost on soil quality indicators, particularly carbon mineralization, and the nitrogen mineralization process, which converts organic nitrogen into a form that plants can absorb. The study utilized three different composts and commercial chicken manure (at a rate of 20 t ha-1), derived from chicken manure and olive pruning wastes, both of which are abundant in the Ege Region. These wastes were enriched with clinoptilolite, bacterial-fungal inoculants, and olive pruning biochar and composted through thermal stabilization in a bioreactor for 18 hours. The experiment was designed as a randomized complete block design with five treatments (Control, Recipe 1, Recipe 2, Recipe 3, and Commercial Chicken Manure) and four replications, making up a total of 20 pots. Maize (Zea mays var. Ada 523) was chosen as the test plant, and irrigation was maintained at 100% of the field capacity of the pot soils. Soil samples were collected on the 15th day of the experiment and at harvest to analyze soil respiration (BSR), potential nitrogen mineralization (Nmin.), and dehydrogenase enzyme activity (DHG), as well as to evaluate plant biomass as a yield.