Dünyadaki halk sağlığı kurumları ve mezuniyet sonrası halk sağlığı eğitimi
The Institutions of public health in the wold and postgraduate training of public health
- Tez No: 91479
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN HAYRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
ÖZET Bu çalışma dünyadaki mezuniyet sonrası Halk Sağlığı eğitimi veren kurumlan saptamak, bu kurumlann yapılarını, bu kurumlarda verilen mezuniyet sonrası Halk Sağlığı eğitimlerini değerlendirmek, ülkemizde mezuniyet sonrası Halk Sağlığı eğitimi için öneriler üretebilmek amacı ile yapılmıştır. Dünyadaki Halk Sağlığı Okullanna ilişkin bilgilere ulaşabilmek için hazırlanan anket formu, saptanan tüm adreslere, örnekleme yapılmadan, çeşitli haberleşme araçlan kullanılarak gönderilmiş ve veriler toplanarak tanımlayıcı çalışma tamamlanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinden sonra dünyada bu konuda eğitim verecek yeterli sayıda kurum bulunmadığı, eğitim kurumlarının daha çok kamusal kurumlar olup, Halk Sağlığı Okulu tipinde örgütlendikleri görülmüştür. Mezuniyet sonrası eğitimlere sağlık ve sağlık ile ilgili diğer mesleklerden kişilerin alınabildiği, eğitime alınan meslek grubunun çoğunlukla tıp meslekleri çalışanları olduğu, ancak son yıllarda diğer meslekler lehine bir artış olduğu görülmüştür. Mezuniyet sonrası Halk Sağlığı eğitimi veren kurumlarda bulunan departmanlann ülkelere göre farklılıklar gösterdiği ve çok çeşitli olduğu saptanmıştır. Kurumlarda bulunan departmanlann kurumun kuruluş yılına, Dünya Sağlık Örgütü bölgelerine göre değiştiği ve kuruluş aşamasından sonra da yıllar içinde yeni departmanlann açıldığı görülmüştür. Kurumlarda mezuniyet sonrası eğitim programı olarak çoğunlukla seminer ve kurslar ile Halk Sağlığı Mastın programlan açıldığı görülmüştür. Sonuç olarak her ülke için önerilebilecek standart bir Halk Sağlığı Okulu modeli olmadığı belirlenmiştir. Türkiye'de dünyadaki ilk örnekleri ile eş zamanlarda açılmış olan Hıfzıssıhha Okulunun yaşatılamamış olması, Türkiye için büyük bir kayıptır. Hıfzıssıhha Okulunun çağdaşı olan diğer okullann bugün ulaşmış olduklan seviye ve Hıfzıssıhha Okulunun hizmet verdiği yıllardaki başanlı çalışmalan göz önüne alındığında, Türkiye'nin ivedilikle ulusal bir Halk Sağlığı Okuluna kavuşturulmasının önemi bütün yakıcılığı ile ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is performed to establish the post-graduate Public Health Educational units, to investigate their structures and existing education and to produce proposals for post-graduate Public Health Education of our country. The survey forms to have the information about the Public Health Schools in world are sent to all known addresses without sampling using all available communication ways and the study is completed after evaluating the gathered data. After evaluating the data, it is reached that there is a lack for educational Public Health units in world and the existing educational units are Public units and organized in school formation. It is seen that the education is generally for medical professions, but recently there is a significant increase for the medical related professions. The number of departments of the post-graduate Public Health Educational units and their study branches differ for countries. The study branches of departments also differs in the establishing periods and the regions of WHO. New departments are added to the existing ones in years. The most of present post-graduate educational programs are seminars, courses and M.P.H. (Master of Public Health) As a result, there is no suggested standard model of school of Public Health for countries. Each country has its own adapted model. It is a big loss for Turkey that Hıfzısıhha Okulu (The School of Public Health) which is established in the same periods with the early established schools couldn't be kept in time. If we consider the successful studies of Hıfzısıhha Okulu in its presence and the education levels of its contemporary equivalents nowadays, Turkey has an urgent need for a National School of Public Health.