Acil servise epileptik atak olarak başvuran hastalarda serum subfatin düzeyinin rolünün araştırılması
Investigation of the role of serum subfatin levels in patients presenting to the emergency department with epileptic seizures
  1. Tez No: 914790
  2. Yazar: MUSTAFA TOLGA ÖZDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmamızda acil servise epileptik nöbet ile başvuran epilepsi hastalarının serum subfatin düzeylerinin sağlıklı gönüllüler ile karşılaştırılıp, serum subfatin düzeyinin epilepsi hastalığındaki rolünün araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli ve prospektif olan çalışmamızda epileptik nöbet ile acil servise gelen, 18 yaş ve üzeri, gebe olmayan kadınlar ile erkekler dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş, cinsiyet, boy, ağırlık, vücut kitle indeksi ve ek hastalıkları gibi veriler kaydedildi. Her hastadan 3 cc kan örneği alındı ve 3000 rpm'de 20 dakika santrifüj edilip eppendorf tüplerine konup çalışma gününe kadar -80°C'de saklandı. Serum subfatin düzeyleri enzyme linked-immunosorbent assay yöntemiyle ölçüldü. Bulgular: Çalışmaya kriterleri karşılayan 132'si hasta ve 131'i kontrol grup olmak üzere toplam 263 gönüllü dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: In our study, we aimed to compare the serum subfatin levels of epilepsy patients presenting to the emergency department with epileptic seizures with healthy volunteers and to investigate the role of serum subfatin levels in epilepsy. Materials and Methods: In our single-center and prospective study, men and non-pregnant women who were older than 18 years and came to the emergency department with epileptic seizures were included. Data such as age, sex, height, weight, body mass index, and co-morbidities of the patients enrolled in the study were collected. A 3 cc blood sample was collected from each patient, centrifuged at 3000 rpm for 20 minutes, placed in Eppendorf tubes and stored at -80°C until the study day. Serum subfatin levels were measured by enzyme linked-immunosorbent assay. Results: A total of 263 volunteers, including 132 patients and 131 controls, who met the criteria were included in the study.