Katalitik amonyak dekompozisyonu ile hidrojen üretimi için destekli katalizör geliştirilmesi
Development of supported catalyst for hydrogen production by catalytic ammonia decomposation
- Tez No: 914794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT EREN FİGEN, DOÇ. DR. MEHMET ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ve ulaştırma Sanayi devrimi ile birlikte hzlı nüfus artışı, tüketim ürünlerine faaliyetlerindeki artan talep sebebiyle enerii talebi hizla artmaktadır. Enerji talebi Sanayi Devriminden itibaren karbon temelli fosil yakıtlardan karşılanmaktadır. Bu yakıtların açığa qakardnğı kirlilik sonucu ekolojik denge bozulmuş, iklimler değişmiş ve çevre felaketleri meydana gelmiştir. Çevrenin ve havanin kirlenmesi sadece dünyada olumsuz etkilere dəqəs olmamakta, ayni zamanda insanoğlunun hayatını, sağlığını ve yaşamını riske atmaktadır. Sürdürülebilir bir yaşam için çeşitli toplantılarla uluslararast kararlar alınmış, ng çerçevede bilimsel çalışmalar yapılmış ve ülkeler tarafindan politikalar belirlenmiştir. Enerji depolama potansiyeli yüksek olan kimyasallar yenilenebilir enerji kaynakları yardimayla sentezlenerek ihtiyac duyulan bölgelere taşınabilir veya depolanarak ihtiyaç zamanlarında kullanılabilir. Kimyasal enerji depolama yöntemlerinden evrende en çok bulunan ancak saf halde mevcut olmayan hidrojen gazı UQ plana çıkmaktadır. Hidrojen gazının taşınması ve depolanması mevcut teknolojide zordur. Bu sebeple karbon icermeyen hidrojen taşıyıcıları ön plana çıkmaktadır. Bunlardan yüksek hidrojen depolama potansiyeli olan ve üretim yöntemi ticarileşmiş olan amonyak kullanılabilir. Bu çalışmada alüminyum oksit paletler literatürde adından çokça sÖz ettiren rutenyum, nikel ve kobalt metalleri tuzlarından sentezlenen nano metallerin destek üzerine kaplanması ile sürekli akışhı bir gaz reaktöründe amonyak eunuokstzoduoxypp araştırma yapmıştır. Sentezi gerçekleştirilen katalizörler sIcaklık programlı indirgeme (TPR), X-Işını Kırinmm1 XRD), Taramal Elektron Mikroskobu (SEM) Enerji Dağılımlı X-Işım1 Spektroskopisi (EDS), Brunauer- Emmett-Teller (BET) analizleri gerçekleştirilmiştir. Reaksiyon testleri %2 amonyok gazı ortamında kütle spektroskopisi (MS) ile gerçekleştirilmiştir. Reaksiyon denemeleri sonucu elde edilen neticeler, düşük miktarda rutenyum eklenen metalik yapılardan daha iyi sonuçlar alınabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
With the dawn of industrialization, energy consumption has risen dramatically due to fast population expansion and increased demand for consumer and goods transportation operations. Since the Industrial Revolution, carbon-based fossil fuels have provided energy to meet demand.Pollution from these fuels has offended the biological balance, altered temperatures, and caused environmental disasters. Pollution of the environment and air has B detrimental impact on the planet and jeopardizes human life. health, and survival. JOI B sustainable living, globally decisions have been made via various meetings, scientific research have been done within this framework, and national policies have been established. Chemicals having energy storage potential can be manufactured using renewable energy sources, delivered to required locations, or stored and utilized as needed. Among chemical energy storage technologies, hydrogen gas, the most plentiful S the universe but not found in pure form, stands out.It is difficult to transport and store hydrogen gas with present technologies. As a result, carbon-free hydrogen carriers emerge as viable options. Among, these ammonia, which has a large hydrogen stroge potential and can be produced commercially, can be employed. In this work, ammonia decomposition was carried out in a continuous flow gas reactor covering aluminum oxide pallets with nano metals produced from ruthenium, nickel, pue cobalt metal salts, which have been extensively discussed in the literature. Temperature programmed reduction (TPR), X-ray Diffraction XRD), and Scanning Electron Microscopy (SEM), Energy-dispersive X-ray spectroscopy (EDS), Brunauer-Emmett-Teller (BET) analyses were carried out on the produced catalysts. Mass spectrometry (MS) was used to examine reactions in B 2% ammonia gas atmosphere The findings of the reaction studies revealed that metallic structures with Aup levels of ruthenium can produce superior outcomes.