Amonyak boranın katalitik metanolizi ile hidrojen üretimi ve kinetiği
Hydrogen production from ammonia boran by catalytic methanolysis and kinetics
  1. Tez No: 431145
  2. Yazar: HATİCE BEGÜM MURATHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Kimya Mühendisliği, Energy, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amonyak boran (AB)'dan katalitik metanolizi ile hidrojen üretiminin amaçlandığı bu çalışmada, farklı katalizörler hazırlandı ve karakterizasyonu yapıldı. Hem kesikli hem de sürekli reaktörlerde değişik koşullarda AB'nın metanolizi bu katalizörler eşliğinde yürütülerek sadece kesikli reaktörde kinetik analizi yapıldı. Kütlece %1Pd-%2Co/Al2O3 kesikli reaktörde, cordierit tipi seramik monolit üzerine %1Pd-%2Co/Al2O3 ve %1Pd-%2Sn/Al2O3 sürekli reaktörde kullanılmak üzere emdirme tekniği ile hazırlandı. Bu katalizörlerin karakterizasyonu SEM-EDS ve çoklu nokta BET analizleri ile belirlendi. Kesikli reaktörde, AB metanolizi 30ºC, 40ºC ve 50ºC sıcaklıklarda çalışıldı. En yüksek hidrojen üretim verimi 50ºC'de %83 olarak tespit edildi. Üstel kinetiğe uygun olarak reaksiyon hızı ikinci mertebe ve aktivasyon enerjisi de 92,5 kJ.mol-1 olarak hesaplandı. Sürekli akış reaktöründe ise değişkenler sıcaklık, AB besleme derişimi ve akış hızı olarak seçildi. Bu sistemde monolitik yüzeye kaplı %1Pd-%2Co/Al2O3 ve %1Pd-%2Sn/Al2O3 katalizörlerinde 40ºC için %90, 60ºC için %95 hidrojen üretim verimi tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Production of hydrogen from the ammonia boran (AB) by catalytic methanolysis is the aim of current study. In this study, different catalysts were prepared and their characterizations were conducted. The analysis of kinetics in batch reactor was used by using both batch and continuous reactors at different conditions. 1%Pd-2%Co/Al2O3 by weight (on batch reactor), cordierite type supported with monolithic ceramic coated by 1%Pd-2%Co/Al2O3 and 1%Pd-2%Sn/Al2O3 (continuous reactor) were prepared by using impregnation technique. SEM-EDS and multi-point BET analysis were conducted in order to characterize catalysts. In batch reactor, metanolysis of AB reaction conducted at three different temperatures; 30ºC, 40ºC and 50ºC. The highest hydrogen yield obtained at 50ºC by 83%. Reaction rate was calculated as a second order which was suitable for exponential kinetics and activation energy was calculated as 92.5 kJ.mol-1. On continuous reactor, variables were temperature, AB initial concentration and flow rate. In this system, in 1%Pd-2%Co/Al2O3 and 1%Pd-2%Sn/Al2O3 catalysts which were both coated with monolithic substrate at two different temperatures (40ºC and 60ºC), hydrogen production yields were 90% and 95% respectively.