Telomerlerin kanser ve yaşlanmayla ilişkisinin ileri moleküler sitogenetik yöntemlerle araştırılması
Investigation on the relationship of telomeres with cancer and aging by using advanced molecular cytogenetic techniques
  1. Tez No: 91481
  2. Yazar: NEDİME SERAKINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYAZIT ÇIRAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Oncology, Medical Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
-IV- Özet: Telomerik tekrarlar ilk tanımlandıkları günden beri özellikle telomer uzunluğunun kanser oluşum mekanizmasında ve yaşlanmadaki rolü açısından bilimin ilgi odağı olmuşlardır. Telomerik bölge kromozomların terminal ucunda yerleşmiş tekrarlayan dizilerden oluşmuştur. Telomerik tekrarların görevi her replikasyonla gerçekleşen lineer kromozom kısalmasını dengelemektir. Kromozomlarda meydana gelen kısalmanımn olası nedeninin arkadan gelen zincirin tamamlanmamış replikasyonu olabileceği düşünülmektedir. Bu problem kromozom uçlarına DNA ilavesi ile çözümlenmektedir. Telomerik dizilerin sentromerik uçlarında değişken diziler bulununurken uç kısımda konvansiyonel dizi yer almaktadır. Telomerlerdeki kısalma araştırılırken konvansiyonel ve değişken dizinin beraber incelenmesi gerekmektedir. Farklı gruplar konvansiyonel dizinin incelenmesinde in situ hibridizasyon tekniğini kullanmışlardır. Bu çalışmada telomerik tekrarlar fare, hamster hücre soyları ile sağlıklı insan ve lösemili hastalardan elde edilen lenfosit kromozomları üzerinde; telomer organizasyonunun analizi için dd PRINS, yöntem karşılaştırması içinse PNA-FISH ile ddPRINS kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar her iki yöntemin de telomer çalışmaları için uygun olduğunu buna karşın PRINS le elde edilen sinyallerin PNA ile elde edilenlerden genelde daha güçlü olduğunu göstermektedir. Kullanılan üç tür arasında benzerlikler ve farklılıklar gözlenmiştir. Elde edilen sonuçlar değişken dizinin türler arasmda farklılık gösterdiği ve organizasyonunun konvansiyonel dizi içinde serpiştirilmiş bir yapıda mı yoksa farklı bir bölge olarak mı yapılandığım açıklar niteliktedir. Bir türün kromozomlarının telomerlerinde oluşan kısalma veya yapısal değişiklikler kromozomlar tararından bireysel olarak mı yönetiliyor yoksa hücre tararından mı kontrol ediliyor sorusunu cevaplamak amacıyla yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlar, yabancı kromozomların telomerlerinin konakçı hücrenin özelliklerini taşıdığım ve onun gibi davrandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
-V- SUMMARY: Investigation on the Relationship of Telomeres with Cancer and Aging by Using Advanced Molecular Cytogenetic Techniques Ever since the first identification of telomeric repeats, the study of telomere organization has been of scientific interest. This is particularly due to an assumed role of telomere length in cellular aging and cancer progression. The telomeric region of chromosomes is composed of repeats of disposable DNA, localized at extremity of the chromosomes. The function of the telomeric repeats is to compensate the shortening of linear chromosomes, as it happens in every round of replication. The chromosome shortening is possibly caused by an incomplete replication of the lagging strand. This problem has been solved by the addition of disposable DNA repeats at chromosomal termini. In the centromeric end of telomeric repeats, variable repeats are defined. Whereas, at the tip part of telomeric repeats, perfect repeats are localized. In studies of telomere shortening it would be relevant to analyze both, variant and perfect (canonical) repeats. Different groups have reported perfect repeat detection in situ and we have recently achieved selective staining of variant repeats as well. In this study, we have investigated telomeric repeats in mouse cell lines, hamster cell lines and in human lymphocyte chromosomes from healthy donors and leukemia patients, stained by ddPRINS (to investigate the organization) and by FISH (to compare these two methods ) with PNA probes. Our results with the two techniques are comparable, except that the PRINS signals are seem to be generally three times as strong as the PNA signals. Both, similarities and differences in the organization of telomeric repeats exist between the three species compared here. The differences include which variant repeats are actually found at the telomere, and also whether these are organized as a discrete domain or dispersed in the canonical repeat. In chromosomes from one of the species, propagated inside another species, we were unable to identify telomeric differences between this chromosome and the“host”chromosomes, and we thus found no evidence that individual chromosome ends influence their own telomere organization.