Acil serviste noninvaziv mekanikventilasyon yapılan akut solunumyetmezliği hastalarında ultrason ile tespitedilen diyafram disfonksiyonunun noninvazivmekanik ventilasyon başarısızlığınıöngörmedeki rolü
The role of ultrasound detected diaphragm dysfunction in predicting noninvasive mechanical ventilation failure in acute respiratory failure patients undergoing noninvasive mechanical ventilation in the emergency department
  1. Tez No: 914851
  2. Yazar: YUNUS EMRE SAĞMAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA CİMİLLİ ÖZTÜRK, DR. MERVE EKŞİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Acil Serviste Noninvaziv Mekanik Ventilasyon Yapılan Akut Solunum Yetmezliği Hastalarında Ultrason ile Tespit Edilen Diyafram Disfonksiyonunun Noninvaziv Mekanik Ventilasyon Başarısızlığını Öngörmedeki Rolü Amaç: Noninvaziv mekanik ventilasyon (NIMV), özellikle kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) alevlenmeleri ve kardiyojenik pulmoner ödem gibi durumlarda akut solunum yetmezliğinin yönetiminde acil servislerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Diyaframın ultrasonografi ile değerlendirilmesi, NIMV başarısızlığını öngörmede potansiyel bir araç olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmanın birincil amacı, akut solunum yetmezliği olan hastalarda ultrasonografi ile ölçülen sağ diyafram ekskürsiyonunun NIMV başarısızlığını öngörmedeki etkinliğini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif, tek merkezli, gözlemsel çalışmaya, acil serviste NIMV uygulaması endikasyonu konulan ve yaşları 18 ve üzeri olan 77 hasta dahil edilmiştir. Diyafram cerrahisi öyküsü, hemodinamik instabilite ve acil entübasyon gereksinimi gibi kriterler dışlama nedenleri olarak belirlenmiştir. Diyafram ultrasonografisi, NIMV başlamadan önce uygulanarak, hastalarda sağ diyafram ekskürsiyonu ölçülmüştür. İstatistiksel analizler lojistik regresyon ve ROC analizi kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalaması 72,96 ± 13,08 yıl olan ve %53,2'si erkek olan toplam 77 hasta dahil edilmiştir. Hastaların %35,1'inde diyafram disfonksiyonu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Role of Ultrasound Detected Diaphragm Dysfunction in Predicting Noninvasive Mechanical Ventilation Failure in Acute Respiratory Failure Patients Undergoing Noninvasive Mechanical Ventilation in the Emergency Department Objective: Non-invasive mechanical ventilation (NIMV) is widely utilized in emergency departments (ED) for managing acute respiratory failure, particularly in chronic obstructive pulmonary disease (COPD) exacerbations and cardiogenic pulmonary edema Diaphragmatic evaluation using ultrasonography emerges as a potential tool for predicting NIMV failure. The primary aim of this study is to evaluate the effectiveness of right diaphragmatic excursion measured via ultrasonography in predicting NIMV failure in patients with acute respiratory failure. Materials and Methods: This prospective, single-center, observational study included 77 patients aged 18 years or older who required NIMV in the emergency department. Exclusion criteria included a history of diaphragm surgery, hemodynamic instability, and the need for immediate intubation. Diaphragm ultrasonography was performed prior to initiating NIMV, and the right diaphragm excursion was measured for all patients. Statistical analyses were conducted using logistic regression and receiver operating characteristic (ROC) analysis. Results: A total of 77 patients with a mean age of 72.96 ± 13.08 years, 53.2% of whom were male, were included in the study. Diaphragm dysfunction was identified in 35.1% of the patients.