Acil servise başvuran ve akut iskemik inme tanısı ile TPA ve/veya mekanik trombektomi yapılan hastalarda LDH/Albümin oranının hemorajik transformasyonu öngörebilirliği
The predictive value of the LDH/Albumin ratio for hemorrhagic transformation in patients presenting to the emergency department with acute ischemic stroke and undergoing TPA and/or mechanical thrombectomy
- Tez No: 914852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SARI DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı acil serviste akut iskemik inme tanısı alarak TPA ve/veya MT yapılan hastaların başvuru anında ölçülen LDH/ALB oranının hemorajik transformasyonu ve hastane içi mortaliteyi öngörebilirliğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, retrospektif ve tek merkezli olarak tasarlandı. 01.01.2017-01.01.2024 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'nde serebrovasküler hastalık tanısı olan hasta dosyaları tarandı. On sekiz yaş ve üzeri ilk başvuru yeri acil servisimiz olan serebrovasküler hastalık tanısı alarak trombolitik ve/veya mekanik trombektomi tedavisi alan hastalar çalışmaya dahil edildi. Dahil edilme kriterlerine uyan hastaların yaşı, cinsiyeti, başvuru sırasındaki nabız, sistolik kan basıncı, diyastolik kan basıncı, komorbid hastalıkları, antiagregan-antikoagülan kullanımı, aldıkları tedavi (trombolitik ve/veya mekanik trombektomi), hemorajik transformasyon olup olmaması, hastaların sonlanım durumları, cerrahi geçirip geçirmedikleri ve acil servise başvuruları sırasındaki laboratuvar değerleri (HGB, PLT, INR, AST, ALT, KRE, glukoz, LDH, albümin ve LDH/Albümin oranları) kayıt altına alındı. Hastalar hemorajik transformasyon geçiren ve geçirmeyen hastalar olarak iki grup halinde istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Hemorajik transformasyon ve mortaliteyi öngörmeye yönelik LDH/ALB için ROC analizi ile kestirim değeri için analiz yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza 896 hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 70,22±13,83'tür ve 494'ünü (%55,2) erkekler oluşturmaktadır. Hemorajik transformasyonu öngörebilmek açısından LDH/ALB değeri istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşturmazken; mortalite ile zayıf düzeyde ilişkili bulunmuştur (p=0,002). LDH/ALB oranının >7,02 olması durumunda ROC eğrisi altında kalan alan 0,63 (duyarlılık %60,38, özgüllük %65,32, p=0,002) olarak hesaplanmış olup; LDH/ALB >7,02 düzeyinin, mortalite riskinin artmasıyla zayıf düzeyde ilişkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The aim of this study is to evaluate the predictive value of the LDH/ALB ratio measured at the time of admission in patients diagnosed with acute ischemic stroke in the emergency department and treated with TPA and/or MT for hemorrhagic transformation and in-hospital mortality. Materials and Methods: Our study was designed as a retrospective, single- center investigation. Patient records from the Emergency Department of the Health Sciences University Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital, dated between January 1, 2017, and January 1, 2024, were reviewed for cases diagnosed with cerebrovascular disease. Patients aged 18 years and older, whose initial admission was to our emergency department, and who received thrombolytic and/or mechanical thrombectomy treatment with a diagnosis of cerebrovascular disease were included in the study. Data collected included patient demographics (age and gender), vital signs upon admission (heart rate, systolic and diastolic blood pressure), comorbidities, use of antiplatelet or anticoagulant medications, type of treatment received (thrombolytic and/or mechanical thrombectomy), presence or absence of hemorrhagic transformation, clinical outcomes, history of surgical intervention, and laboratory parameters at admission (HGB, PLT, INR, AST, ALT, creatinine, glucose, LDH, albumin, and LDH/albumin ratio). Patients were divided into two groups—those who experienced hemorrhagic transformation and those who did not—for statistical comparison. Additionally, ROC analysis was performed to determine the predictive value of the LDH/albumin ratio for hemorrhagic transformation and mortality. Results: Our study included a total of 896 patients with a mean age of 70.22±13.83 years, of whom 494 (55.2%) were male. While the LDH/ALB ratio did not show a statistically significant difference in predicting hemorrhagic transformation, it was found to have a weak association with mortality (p=0.002). When the LDH/ALB ratio exceeded 7.02, the area under the ROC curve was calculated as 0.63 (sensitivity: 60.38%, specificity: 65.32%, p=0.002), indicating a weak correlation between an LDH/ALB ratio >7.02 and an increased risk of mortality.