Ülseratif kolit tanılı hastalarda C-reaktif protein-albümin-lenfosit (CALLY) indeksi ile hastalık aktivasyon ilişkisi
The relationship between C-reactive protein-albumin-lymphocyte (CALLY) index and disease activation in patients with ulcerative colitis
- Tez No: 914857
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE POTUROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Ülseratif kolit aktivasyonu olan hastalarda hastalık aktivasyon indekslerinden olan Mayo skoru ile Cally indeksini karşılaştırarak, Cally indeksinin hastalık aktivasyonu değerlendirmedeki rolünü araştırmak ve bu sonuçla invaziv olduğu için maliyetli ve komplikasyon riski bulunan aktivasyon indeksleri yerine kullanılabilecek noninvaziv bir biyobelirteç bulmak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Kliniğinde Kasım 2020-Ekim 2024 tarihleri arasında ülseratif kolit atağı nedeniyle interne edilen hasta dosyaları retrospektif olarak taranarak gerçekleştirildi. Çalışmaya 18 yaş üzerinde, laboratuvar tetkikleri ve hasta dosyalarında çalışmada kullanılacak olan MAYO skoru ve CALLY indekslerinin hesaplanabilmesi için yeterli veri bulunan 113 hasta dahil edildi. Hematolojik hastalıklar, inflamatuar hastalıkları ve malignitesi olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Çalışmaya katılan hastaların yaş, cinsiyet, komorbit hastalıklar gibi demografik verileri, hastalığın kolondaki yayılım bölgesi, atak anında alınan anamnez ve kolonoskopi sonuçları ile hesaplanan Mayo skoru ve atak anında hesaplanan CALLY indeksi incelendi. Verilerin analizinde SPSS versiyon 27 (IBM Co. USA) kullanılırken, grafiklerin dizaynında Graphpad Prism 9 kullanıldı. Saptanan verilerden p değeri 0,05'in altında olan bulgular anlamlı kabul edildi. Bulgular: Toplam 113 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların 56'sı (%49,6) kadın iken, katılımcıların yaş ortalaması 35,70±13,96 olarak saptandı. Hastaların 21'inde (%18,6) komorbit hastalık görülürken, 7 hastada hipertansiyon, 6 hastada diyabetes mellitus, 2 hastada benign prostat hiperplazisi görüldü. Yapılan kolonoskopide 56 (%49,56) hastada pankolit, 33(%29,2) hastada ekstansive kolit, 12 (%10,62) hastada sol VIII tutulumlu kolit, 10 (%8,85) hastada proktosigmoidit, 1 (%0,89) hastada proktit ve 1 (%0,89) hastada normal tutulum görüldü. Hastaların albümin ortalaması 35,19±9,43 g/L, Lenfosit ortalaması 2132,21±766,71 10^9/L iken, CRP (ortanca (IQR)) 27 (63,75) mg/L ve CALLY indeksi ortanca değeri 0,26 (0,74) olarak saptandı. Hastalığın mayo skoruna göre belirlenen aktivasyon şiddeti ile C reaktif protein (CRP) seviyeleri pozitif olarak korele olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: We aim to investigate the role of the Cally index in the evaluation of disease activation by comparing the Cally index with the Mayo score, one of the disease activation indices, in patients with ulcerative colitis activation and to find a noninvasive biomarker that can be used instead of activation indices, which are invasive, costly and have the risk of complications. Materials and methods: The study was conducted retrospectively and single-center with 113 patients who were interned in the Gastroenterology Clinic of Istanbul Başakşehir Çam and Sakura City Hospital between November 2020 and October 2024 due to ulcerative colitis attack. Patients over 18 years of age with sufficient data in their laboratory tests and patient files to calculate the MAYO score and CALLY indices to be used in the study were included. Patients with hematologic diseases, inflammatory diseases and malignancies were excluded. Demographic data such as age, gender, comorbid diseases, the site of spread of the disease in the colon, Mayo score calculated from the anamnesis and colonoscopy results taken at the time of the attack and Cally index calculated at the time of the attack were analyzed. SPSS version 27 (IBM Co. USA) was used to analyze the data and Graphpad Prism 9 was used to design the graphs. Findings with a p value below 0.05 were considered significant. Results: A total of 113 patients were included in the study. While 56 (49.6%) of the patients were female, the mean age of the participants was 35.70±13.96 years. Comorbid diseases were seen in 21 patients (18.6%), hypertension in 7 patients, diabetes mellitus in 6 patients and benign prostatic hyperplasia in 2 patients. Colonoscopy revealed pancolitis in 56 (49.56%) patients, extensive colitis in 33 (29.2%), left involvement colitis in 12 X (10.62%), proctosigmoiditis in 10 (8.85%), proctitis in 1 (0.89%) and normal involvement in 1 (0.89%). The mean albumin and lymphocyte levels were 35.19±9.43 and 2132.21±766.71, respectively. The median CRP and CALLY index values were 27 (63.75) and 0.26 (0.74), respectively.