Prolaktinoma hastalarında kabergolin tedavi öncesi ve sonrası metabolik parametrelerin karşılaştırılması
Comparison of metabolic parameters before and after cabergoline treatment in prolactinoma patients
  1. Tez No: 914858
  2. Yazar: MERVE MERYEM DELİCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ŞÜHEDA HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş ve Amaç: Prolaktinoma prolaktin sekresyonuna neden olan fonksiyonel hipofiz adenomlarından en sık görülenidir. İlk seçenek tedavi dopamin agonistlerinden kabergolindir. Prolaktin yüksekliği kilo alımı, insülin direnci ve dislipidemi ile ilişkilendirilmektedir. Bu çalışmamızda kabergolin tedavisinin prolaktinoma hastalarında oluşan metabolik durumlara etkisine bakmak amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesinde Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kliniğine Ocak 2020-Eylül 2023 tarihleri arasında başvuran prolaktinoma tanısı ile takip edilen kabergolin tedavisi alan 101 hastanın verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların demografik verileri, başlangıç boy, kilo, insülin, açlık glukoz, HDL, LDL, trigliserid, TSH ve hipofiz manyetik rezonans görüntüleme ölçümleri alındı. HOMA-IR ve VKİ hesaplandı. Kabergolin tedavisi sonrası PRL
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Prolactinoma is the most common functional pituitary adenoma causing prolactin secretion. The first-line treatment is cabergoline, a dopamine agonist. Elevated prolactin is associated with weight gain, insulin resistance and dyslipidemia. In this study, we aimed to investigate the effect of cabergoline treatment on metabolic conditions in prolactinoma patients. Materials and Methods: The data of 101 patients with prolactinoma who were admitted to the Endocrinology and Metabolic Diseases clinic of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital between January 2020 and September 2023 and received cabergoline treatment were retrospectively evaluated. Demographic data, baseline height, weight, insulin, fasting glucose, HDL, LDL, triglyceride, TSH and pituitary magnetic resonance imaging measurements were obtained. HOMA-IR and BMI were calculated. These measurements of patients with PRL