Tahıl ve tahıl ürünlerinde okratoksin-A seviyesinin araştırılması
The Investigation of ochratoxin A levels in corn and corn products
  1. Tez No: 91487
  2. Yazar: NURAN MEŞECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BUKET ALPERTUNGA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
1. ÖZET Okratoksinler başta A.ochraceaus ve P.viridicatum olmak üzere bazı Aspergillus ve Penicillium türleri tarafından sentezlenen toksik metabolitlerdir.lnsan ve hayvan sağlığı açısından önemli olan metabolit okratoksin A 'd ir. Başta tahıl ürünleri olmak üzere birçok gıda ürününde ve hayvan yemlerinde okratoksin A'ya rastlanmaktadır.Balkan ülkelerinde görülen endemik nefropatiden sorumlu tutulan okratoksin A'nın potent karsinojen olduğu yönünde de bulgular vardır. Bu çalışmada istanbul'da çeşitli market ve semt pazarlarından temin edilen ve günlük hayatta sık kullanılan toplam 120 adet tahıl ürününde okratoksin A varlığı ve düzeyi yüksek basınçlı sıvı kromatografisi ve ince tabaka kromatografisi yöntemleri ile araştırılmıştır, örneklerin % 9.16'sında 1.06-10.82 ppb arasında değişen miktarlarda okratoksin A'ya rastlanmıştır. Okratoksin A rastlanan örneklerin dağılımı:tarhana (5);buğday unu (1);mısır (2);kanşık tahıl (1);müsli(2) şeklindedir, örneklerin 4'ünde okratoksin A düzeyi 5.0 ppb 'nin üzerinde bulunmuştur. Tahıl ve tahıl ürünlerinde Okratoksin kontaminasyonunun tüketici sağlığı açısından üzerinde önemle durulması gereken bir konu olduğu ve kontaminasyon riski olan bütün gıda maddelerini kapsayan tarama çalışmalarının gerekliliği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
THE INVESTIGATION OF OCRATOXIN A LEVELS IN CORN AND CORN PRODUCTS 2.SUMMARY Ochra toxins are toxic metabolites synthesized by some Aspergillus and Penicillium germs, being mainly A. ochraceaus and P. viridicatum. The metabolite which is important in view of the health of human beings and animals, is ochratoxin A. Ochratoxin A is found in many food products, especially cereals and in animal fodders. There are some findings suggesting that ochratoxin A is a potent carcinogen agent, which is held responsible for endemic nephropathy encountered in Balkan countries. This study investigates the presence and level of ochratoxin A, by the methods of high performance liquid chromatography and thin layer chromatography, in totally 120 different cereal products frequently used in daily life, which were procured from various markets and subdistrict bazaars in Istanbul. Varying amounts of ochratoxin A were found in 9.16% of samples at such levels as from 1.06 to 10.82 ppb. The range of products in which ochratoxin A was found, is given below: Dried curds (5); wheat flour (1); maize (2); mixed cereals (1); musli (2). The level of ochratoxin A in 4 samples was found to be over 5.0 ppb. It has been emphasized that ochratoxin A contamination in cereals and cereal products is an important matter requiring due care in view of consumer health and also that some scanning studies covering all food substances bearing contamination risk must be carried out.