Kayseride tüketime sunulan bazı tahıl ürünlerinin okratoksin a miktarları
The quantities of ochratoxin a of some cereal products consumed in kayseri
  1. Tez No: 195434
  2. Yazar: İBRAHİM MURAT ŞEVİKTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. ZAFER GÖNÜLALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Okratoksin A (OA), fenilalanine peptid bagıyla baglı isokumarin parçası içeren bir toksindir. Daha çok depolarda bulunan Penicillium (özellikle P. verrucosum) ve Aspergillus (özellikle A. alutaceus) türleri tarafından üretilmektedir. OA, Avrupa, Avustralya ve Kuzey Amerika'daki gıda, yem, hayvansal dokular ve insanların kanında tespit edilmistir. OA Balkan endemik nefropatisine (BEN) sebep olmaktadır. Çalısmada, Kayseri'deki farklı ambar ve farklı parti tahıl ürünlerinden alınan 25 adet bugday unu, 25 adet pirinç ve 25 adet bulgur numunesinde OA kontaminasyonları arastırıldı. Numunelerdeki OA düzeylerinin tespitinde ELISA testi kullanıldı. Çalısılan numunelerde OA seviyesinin 145.66 ppt ile 1011.84 ppt arasında oldugu saptandı. Sunulan çalısmada elde edilen sonuçların, Türkiye'de OA için belirlenen düzeyin (3000 ppt) altında olmasına ragmen, özellikle tahıl ürünlerinin çesitliligiyle ünlü Kayseri'de OA ile ilgili çalısmaların periyodik olarak yapılmasının saglık açısından önemli oldugu vurgulanabilir.
Özet (Çeviri)
Ochratoxin A (OA) is a toxin that contains an isocumarin moiety linked by a peptide bond to phenylalanine. It is produced by certain Penicillium (mainly P. verrucosum) and Aspergillus (mainly A. alutaceus) species of storage fungi. OA has been detected in foods, feeds, animal tissue and human blood in Europe, Australia and North America. It has been implicated in the fatal human disease Balkan endemic nephropathy ( BEN). In this study, the contamination levels of OA have been investigated in the 25 wheat flour, 25 rice and 25 bulgur (boiled and pounded wheat) samples which were collected from different groups of grains and granaries in Kayseri. The determination of OA levels was performed by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA). For studied samples, it was found that OA levels ranged between 145.66-1011.84 ppt. Although the presented results indicate that the levels of OA were under the permission limit of Turkey (3000 ppt), periodic measurements of OA in especially Kayseri, which is well-known variety of cereal meals, is important for human health.