Yükseköğretimde kullanılan finansman yöntemlerinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of financing methods used in higher education
- Tez No: 914893
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL ÇAVDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Günümüzde yükseköğretim hem ekonomik büyümenin itici gücü hem de bireylerin yüksek ücret ve statüye sahip olabilmesi açısından gerekli olan bir araç olarak kabul edilmektedir. İnsanlar yükseköğrenimden kimin yararlanacağı ve bu hizmetin maliyetinin kimin tarafından karşılanacağı konusunda sosyal eşitlik arayışı içerisindedirler. Ülkeler ise bu konuyu sosyal eşitlik ve verimlilik bakış açısıyla değerlendirerek, yükseköğretimin finansmanı konusunda benzersiz stratejiler geliştirmiş ve uygulamaya koymuşlardır. Bu çalışmada, dünya genelinde kullanılan yükseköğretim finansman politikaları incelenmiş olup, TOPSIS yöntemi ile ülkelerin kullanmış oldukları finansman politikaları analiz edilerek performans sıralaması yapılmıştır. Analiz sonucu Norveç, Hollanda ve Birleşik Krallığın kullanmış oldukları yükseköğretim finansman politikalarının ilk üç sırada yer aldığı belirlenmiştir. Bu bağlamda, birinci ve üçüncü sıralama da yer alan ülkelerin“Gelire Bağlı Borçlanma”programı kullandıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, higher education is recognized both as a driver of economic growth and as a necessary means for individuals to attain higher wages and status. People seek social equity in terms of who benefits from higher education and who bears the costs of this service. Countries have developed and implemented unique strategies for financing higher education by considering this issue from a social equity efficiency perspective. In this study, higher education financing policies used around the world have been examined and the TOPSIS method has been used to analyze the financing policies used by countries and to rank their performance. As a result of the analysis, it was determined that the higher education financing policies used by Norway, the Netherlands and the United Kingdom are in the first three places. In this context, it has been determined that the countries ranked first and third use the“Income Contingent Loan”program.