Polinom sıra dönüştürülmüş lomax dağılımı ve uygulamaları
Polynomial rank transmuted lomax distribution and applications
- Tez No: 914892
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
İstatistik, farklı bilim dallarında karmaşık bilgilerin anlaşılmasını ve yorumlanmasını sağlayarak daha sağlam sonuçlar elde edilmesine yardımcı olmaktadır. Şirketlerin karını etkileyen faktörleri analiz etmekten, doğa olaylarının etkilerini yorumlamaya, insanların hayat kalitesini artırmak için ameliyat veya tedavi yöntemlerinin etkinliğini tahmin etmeye kadar geniş bir yelpazede kullanılmaktadır. Bu çalışmada, özellikle uç değerlerin etkisinin hesaba katıldığı Polinom Sıra Dönüştürülmüş Lomax Dağılımı kullanılarak yeni bir dağılım modeli geliştirilmiştir. Bu yeni modelin istatistiksel özellikleri ve karakteristikleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışmada, bu dağılımın yapısı derinlemesine ele alınmış ve bilinen parametre tahmin yöntemleri kullanılarak parametrelerin doğru bir şekilde tahmin edilmesi üzerine yoğunlaşılmıştır. Aynı zamanda, sistem ve güvenilirlik analizlerinde kullanılan temel kavramlar da gözden geçirilmiştir. Literatürde daha önce farklı dağılımlar kullanılarak incelenmiş verilerden yararlanılarak, bu yeni modelin çeşitli alanlarda uygulanabilirliği ve etkinliği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Sonuçlar, Polinom Sıra Dönüştürülmüş Lomax Dağılımı'nın, çeşitli veri setlerinde daha doğru ve güvenilir tahminler yapabilme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Statistics help achieve more robust results by facilitating the understanding and interpretation of complex information across various scientific fields. It is utilized in a wide range of applications, from analyzing factors affecting company profits to interpreting the impacts of natural events and predicting the effectiveness of surgeries or treatments to improve the quality of human life. In this study, a new distribution model was developed using the Polynomial Rank Transmuted Lomax Distribution, which specifically accounts for the impact of outliers. The statistical properties and characteristics of this new model were examined in detail. The structure of this distribution was thoroughly analyzed, focusing on the accurate estimation of parameters using known parameter estimation methods. Additionally, fundamental concepts used in system and reliability analysis were reviewed. By utilizing data previously examined with different distributions in the literature, the applicability and effectiveness of this new model in various fields were demonstrated. The results indicate that the Polynomial Rank Transmuted Lomax Distribution has the potential to make more accurate and reliable predictions across various data sets.