İnsan infrapatellar yağ yastıkçığındaki telosit hücrelerininvarlığının histolojik yöntemler kullanılarak araştırılması
Investigation of the presence of telocyte cells in the humaninfrapatellar fat pad using histological methods
- Tez No: 914909
- Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE TANRIVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Telositler, mezenkimal kök hücreler gibi davranabilen ve şimdiye kadar tanımlanan projenitör hücreler ile yakın komşulukta olan ve hatta benzer hücre yüzey belirteçleri ekspresse eden yeni bir hücre türü olarak tanımlanmıştır. Telositler önceleri interstisyel Cajal benzeri hücreler (ICLʼler) olarak bilinseler de artık moniliform görünümleri, uzun ve ince telopodları sayesinde onlardan ayırt edilebilmektedirler. Telositler yaygın olarak kemiklerde, iskelet kaslarında, fasyada ve eklem sinoviyumlarında bulunmakla birlikte birçok farklı canlı türüne ait doku ve organlarda da tanımlanmıştır. Bu yeni hücreler, infrapatellar yağ yastıkçığında (İPYY) da bulunmaktadır, ancak literatürde bugüne kadar telositlerin İPYYʼdaki varlığını, lokalizasyonunu, rollerini veya morfolojik karakterizasyonunu açıklayan bir veriye rastlanmamıştır. Telositlerin hücreler arası sinyalleşme, morfogenez ve hemoztazın düzenlenmesinde, ayrıca çeşitli patolojilerde önemli roller oynadıkları gösterilmiştir. Genel olarak CD34, vimentin, PDGRF-α ve -β, c-kit ve α-SMA güvenilir telosit belirteçleri olarak kabul edilmişlerdir. Bu çalışmada, insan diz bölgesinde yer alan İPYYʼdan elde edilecek olan doku örnekleri, travma veya osteoartrit tanısı gibi çeşitli sebeplerle diz protezi ameliyatı olan 10 hastadan operasyon sırasında alındı. İPYY dokuları immünhistokimyasal analizler ile CD34/c-kit, CD34/PDGFR-α ve CD34/PDGFR-ß ikili boyama yöntemleri ile işaretlendi. Bu şekilde telositler, fibroblast ve perisitlerden ayrılarak tamamen farklı hücreler olarak tanımlandı. Eş zamanlı olarak bu hücrelerin ultra yapıları geçirimli elektron mikroskobu (TEM) ile inceledi. Bu tez çalışmasında, insan İPYYʼnda telosit hücre varlığının ilk defa gösterilmesi, İPYYʼın iyi bir telosit hücre kaynağı olabileceğini de ortaya koymaktadır. Bu nedenle çalışmamızın, telosit hücre izolasyonu, karekterizasyonu ve terapötik etkinliklerini araştıran ileri çalışmalara önemli bir rehber olabileceğini ve çeşitli eklem hastalıklarına hücresel tedavi temelli yeni yaklaşımlara ışık tutabileceğini düşünmekteyiz..
Özet (Çeviri)
Telocytes have been identified as a new cell type that can behave like mesenchymal stem cells and are closely related to previously identified progenitor cells, and even express similar cell surface markers. Although telocytes were previously known as interstitial Cajal-like cells (ICLC), they can now be distinguished from them by their moniliform appearance and long and thin telopodes. Telocytes are commonly found in bones, skeletal muscles, fascia, and joint synovium, and have also been identified in tissues and organs of many different species. These new cells are also found in the infrapatellar fat pad (IPF), but to date, there is no data in the literature explaining the presence, localization, roles, or morphological characterization of telocytes in the IPF. Telocytes have been shown to play important roles in the regulation of intercellular signaling, morphogenesis, and hemostasis, as well as in various pathologies. In general, CD34, vimentin, PDGRF-α and -β, c-kit and α-SMA have been accepted as reliable telocyte markers. In this study, tissue samples to be obtained from the human knee region were taken during the operation from 10 patients who underwent knee replacement surgery for various reasons such as trauma or osteoarthritis diagnosis. The IPFP tissues were labeled with immunohistochemical analyses and CD34/c-kit, CD34/PDGFR-α and CD34/PDGFR-ß dual staining methods. In this way, telocytes were separated from fibroblasts and pericytes and defined as completely different cells. Simultaneously, the ultrastructures of these cells were examined with transmission electron microscopy (TEM). In this thesis study, the first demonstration of the presence of telocyte cells in human IPFP also reveals that IPFP can be a good source of telocyte cells. Therefore, we believe that our study may be an important guide for further studies investigating telocyte cell isolation, characterization and therapeutic activities and may shed light on new cellular therapy-based approaches to various joint diseases.