İnsan infrapatellar yağ dokusundan elde edilen mezenkimalhücrelerin over granüloza hücreleri üzerine etkinliğininaraştırılması
Investigation of the effects of mesenchymal cells derivedfrom human infrapatellar fat pad on ovarian granulosa cells
  1. Tez No: 1014542
  2. Yazar: DİLRUBA MENEVŞE KÜLÜNK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
Özet
Over granüloza hücreleri, folikülogenez, steroidogenez ve oosit maturasyonunda temel rol oynayan somatik hücrelerdir. Bu hücrelerin fonksiyonel bütünlüğünün bozulması; prematür over yetmezliği, polikistik over sendromu ve infertilite gibi çeşitli üreme sistemi patolojileri ile ilişkilendirilmektedir. Mezenkimal kök hücreler (MKH), yüksek proliferasyon kapasitesi, immünomodülatör özellikleri ve rejeneratif potansiyelleri nedeniyle üreme biyolojisi alanında önemli bir araştırma konusu haline gelmiştir. Bu çalışmada, infrapatellar yağ dokusu (IPFP) kaynaklı MKH'lerin insan granüloza hücre hattı olan COV434 hücreleri üzerindeki olası koruyucu etkilerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada COV434 hücreleri kontrol, sitotoksik ajan uygulanan grup, MKH uygulanan grup ve kombine uygulama grubu olmak üzere farklı deney gruplarına ayrıldı. Hücresel değişiklikler immünfloresan boyama yöntemleri ve biyokimyasal analizlerle değerlendirildi. Elde edilen bulgular, sitotoksik ajan uygulanan grupta apoptotik aktivitenin arttığını ve hücre canlılığının azaldığını gösterdi. Buna karşın MKH uygulanan gruplarda apoptotik belirteçlerin azaldığı, hücresel morfolojinin korunduğu ve hücre canlılığının arttığı gözlendi. Özellikle ko-kültür uygulamasının granüloza hücreleri üzerinde belirgin koruyucu ve destekleyici etkiler oluşturduğu saptandı. Sonuç olarak, IPFP kaynaklı MKH'lerin granüloza hücreleri üzerinde zaman ve doza bağlı olarak anti-apoptotik ve hücre koruyucu etkiler gösterdiği belirlendi. Bu bulgular, MKH temelli yaklaşımların over fonksiyonlarının korunması ve infertilite tedavilerine yönelik rejeneratif uygulamalarda potansiyel bir tedavi stratejisi olarak değerlendirilebileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Ovarian granulosa cells are somatic cells that play a fundamental role in folliculogenesis, steroidogenesis, and oocyte maturation. Disruption of the functional integrity of these cells has been associated with various reproductive system pathologies, including premature ovarian insufficiency, polycystic ovary syndrome, and infertility. Mesenchymal stem cells (MSCs) have become an important subject of research in reproductive biology due to their high proliferative capacity, immunomodulatory properties, and regenerative potential. This study aimed to investigate the possible protective effects of infrapatellar fat pad (IPFP)- derived MSCs on the human granulosa cell line COV434. In this study, COV434 cells were divided into different experimental groups as control, cytotoxic agent-treated, MSC-treated, and combined treatment groups. Cellular alterations were evaluated using immunofluorescence staining methods and biochemical analyses. The obtained findings demonstrated that apoptotic activity increased and cell viability decreased in the cytotoxic agent-treated group. In contrast, apoptotic markers were reduced, cellular morphology was preserved, and cell viability increased in the MSC-treated groups. In particular, the co-culture application was found to exert significant protective and supportive effects on granulosa cells. In conclusion, IPFP-derived MSCs were determined to exhibit time- and dose-dependent antiapoptotic and cytoprotective effects on granulosa cells. These findings suggest that MSC- based approaches may represent a potential therapeutic strategy for the preservation of ovarian functions and regenerative applications in infertility treatment.