Beyaz kod vakalarında şiddet düzeyini artıran sebeplerin incelenmesi: Pamukkale Üniversitesi Hastanesi örneği
Analyzing the causes increasing the level of violence in white code cases: An Example of Pamukkale University Hospital
  1. Tez No: 914946
  2. Yazar: BURAK OYMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Economics, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Hayatın her alanında kişilerin fiziksel ve ruhsal sağlıklarını tehdit eden şiddet davranışı, işyerlerinde de yaşanabilmektedir. Sağlık hizmetlerinin sorunsuz bir şekilde verilmesi için faaliyet gösteren sağlık kuruluşları da işyeri şiddetinin yaşandığı alanlardan biri haline gelmiştir. Uluslararası Çalışma Örgütü'nün verilerine göre, işyerinde meydana gelen şiddet olaylarının %25'i sağlık sektöründe yaşanmakta ve bu durum sağlık çalışanlarının yüksek risk altında olduğunu göstermektedir. Sözel veya fiziksel şiddete maruz kalan sağlık çalışanlarına yönetilen şiddetin en aza indirilmesi için politika önerileri sunmayı amaçlayan bu çalışma, beyaz kod vakalarında şiddet düzeyini artıran sebepleri incelemeyi hedeflemektedir. Pamukkale Üniversitesi Hastanesinde 2013-2023 yılları arasında gerçekleşen şiddet olaylarına ait bilgileri içeren beyaz kod formlarından veri setini oluşturan bu çalışmada bağımlı değişken sözlü ve fiziksel şiddet ile sınıflandırılmaktadır. Çalışmadaki bağımsız değişkenler ise olayın gerçekleştiği yer, saat, şiddete maruz kalan sağlık çalışanına ve şiddeti uygulayan şüpheliye ait bilgilerden oluşmaktadır. Çalışma Bayesyen çok düzeyli logit modelleme analizi ile şiddet düzeyini artıran sebepleri incelemektedir. Bu sayede herhangi bir şiddet olayını fiziksel şiddet uygulama boyutuna getiren sebepler çok düzeyli şekilde farklı gruplarda gerçekleşen olaylar da dikkate alınarak ortaya konabilmektedir. Çalışmada ilgili dönemde doktorların %75'inin sözel, güvenlik personelinin ise %75'inin fiziksel şiddete maruz kaldığı tespit edilmiştir. Bu bulgular, sağlık sektöründe şiddetin önlenmesine yönelik stratejilerin acil olarak güçlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Violence, which threatens people's physical and mental health in all areas of life, may occur in workplaces. Health institutions that operate to provide health services are also areas where workplace violence happens. According to data from the International Labour Organization, 25% of workplace violence incidents occur in the healthcare sector, highlighting the high risk faced by healthcare workers. This study, which aims to provide policy recommendations for minimizing violence directed at healthcare workers exposed to verbal or physical violence, targets to examine the reasons that increase the level of violence in code white cases. In this study, which creates a data set from white code forms containing information about violence incidents that took place at Pamukkale University Hospital between 2013 and 2023, the dependent variable is classified by verbal and physical violence. The independent variables in the study consist of information on the location of the incidents, the time, and information about the healthcare worker exposed to violence and the suspect who committed violence. The reasons for the increase in violence level are examined with the Bayesyen Multilevel logit analysis. In this way, the reasons that cause any violent incident turn into physical violence are occured by monitoring the incidents varying in different groups in a multi-level manner. The study revealed that 75% of doctors were exposed to verbal violence, while 75% of security personnel faced physical violence during the observed period. These findings underscore the urgent need to bolster strategies for preventing violence in the healthcare sector.