Sağlıkta hizmet kalitesi: Bir alan araştırması
Service quality in healthcare: A field research
- Tez No: 914951
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hizmet kalitesi, dünya üzerinde artan rekabet karşısında ve hizmet pazarlamasında farklılıkların ortaya çıkması üzerine gittikçe önemini arttırmaya başlamıştır. Hizmet sektöründe yaşanan bu gelişmeler, hizmet kalitesi, kalitenin ölçülmesi ve müşteri memnuniyeti gibi konuların genişlemesine, incelenmesine ortam hazırlamış ve içinde bulunulan yoğun rekabet ortamında yerini almasını sağlamıştır. Gelişen hizmet sektörlerinin yanı sıra ülkemizde sağlık hizmetleri sektöründe son dönemlerde önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Sayıca artmakta olan özel sağlık kurumları özel olarak yapılan düzenlemelerle hastaların hem özel sağlık kurumlarından hem de kamuya ait diğer sağlık kurumlarından hizmet almalarının yolu açılmaktadır. Bu nedenle rekabetin üst düzey olduğu ortamda kurumların rekabetçi üstünlük oluşturabilmesi ve devamlılığın oluşturulması için hastaların memnuniyetini esas alan müşteri odaklı çalışmalarını ve niteliklerini arttırmaları zorunlu hale gelmiştir. Sağlık hizmeti sunan kurumlar için hizmet kalitesi ve hasta memnuniyeti konuları büyük önem arz etmektedir. Hastaların bakış açısından memnuniyet, hastaların tüm istek, beklenti ve ihtiyaçlarının giderilip çözülmesidir. Sağlık sektöründe 1980'li yıllarda ilerlemeye başlayan Toplam Kalite Yönetimi (TKY) uygulamalarında,“hasta tatmini”, sağlık hizmeti sunumundaki kalitenin önemli bir boyutu olarak ele almış ve hastaların kaliteyi belirleyen şekildeki geri dönüşleri büyük oranda önem kazanmıştır. Verilerin toplanması için anket tekniğine başvurulmuştur. Anket Malatya ilinde sağlık sektöründe kamu ve özel hastanelerden yatılı olarak hizmet alanlar tarafından tesadüfi örneklem yöntemiyle seçilen 1115 kişi tarafından toplanmıştır. Araştırma verileri SPSS kullanılarak analizleri ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Service quality, globalized competition and service marketing as we begin to win in the way of teaching. In this case available for service, service quality will be done in preliminary preparation, ready to be discussed to see the quality as excellent and customer. It does not adopt the latest views on health services next to the general service sectors. With the increase in the number of private health institutions, special arrangements are being made to enable patients to receive services from both private and public health institutions. This progress is perfectly complemented in this way by acting on the domain client competence monitored by the necessary people so that a global congregation can be created and maintained. As an assessment about this, there is an examination of service quality and patient examination for organizations that provide health care. Patient satisfaction is all patient desire, expectation and preference. Health 1980's questionnaire set Total Quality Management (TQM) practices,“patient delicacy”, the quality of health service delivery were discussed as important, and patients' evaluations of health services are appreciated. The project was consulted for the data. The survey was collected from 1115 public and private hospitals in Malatya with the methods used by people from service areas. Research data, SPSS analyzes were performed.