Reading the change of Ankara's spatial-visual structure through urban panoramas
Ankara'nın görsel ve mekansal yapısının kentsel panoramalar üzerinden okunması
  1. Tez No: 914970
  2. Yazar: CEMRE GÜL KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ELA ARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu tez, Ankara'nın kentsel mekansal deneyimlerini ve görsel tezahürlerini inceleyerek, 20. yüzyılın başlarından günümüze kadar olan dönüşümünü ortaya koymayı amaçlamaktadır. Şehirlerin mekansal ve görsel yapılarının özellikleri ve bileşenleri araştırılmaktadır. Bununla birlikte, mekansal ve görsel özellikleri analiz etmek ve görselleştirmek için potansiyel yöntem ve araçlar ele alınmaktadır. Kentin görsel dönüşümü ve mevcut durumu, kent panoramaları, silüetler, fotoğraflar, kesitler ve planlar kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma, sabit bir bakı noktasından panoramik görüntülere odaklanarak, hem dikey hem de yatay boyutta kentsel mekanı analiz etmektedir. Bu kapsamda, Ankara'nın kentsel çevresinin gelişimi için gelecekteki kentsel tasarım ve planlama olanaklarına yönelik bir kılavuz oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore spatial experiences and visual manifestations of the urban space of Ankara. The spatial-visual structure of contemporary Ankara and how it has evolved over time from the beginning of the 20th century to the present is examined. This study considers characteristics and elements of the spatial-visual structure of cities as well as potential methods and tools to analyze and visualize these characteristics. The visual transformation of the city and its current state is studied by using urban panoramas, silhouettes, photographs, sections, and plans. The research focuses on panoramic views, considering stationary visions. Within this scope, the visual transformation of the city and its current state will be studied in both vertical and horizontal dimensions in order to form the basis of a guideline for future urban design and planning possibilities.