Hazırlanan Irak Kürt bölgesel yönetimindeki siyasi partilerin dış politika algılarının değerlendirilmesi
Evaluation of foreign policy perceptions of political parties in the Iraqi Kurdish regional government
- Tez No: 914995
- Danışmanlar: DOÇ. İSMET SARIBAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada IKBY içerisinde faaliyet gösteren siyasi partilerin IKBY'nin dış politikasını belirleyen aktörler, dış politikasını etkileyen faktörler, bölgesel ve küresel güçlerle olan ilişkiler konularındaki görüşlerine dair değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmada görüşme yöntemi kullanılmış olup bu çerçevede başkan danışmanı, üst düzey parti yetkilileri, milletvekili, gazeteci gibi seçkin parti üyelerinden oluşan 6 siyasi partiden 12 kişiyle görüşülmüştür. Görüşülen kişilere IKBY'nin dış politikasını belirleyen aktörlerin kimler olduğu, dış politikasını etkileyen faktörlerün neler olduğu, bölgesel ve küresel güçlerle ilişkiler yanı sıra özel olarak Türkiye'ye dair düşünceleri sorulmuştur. Böylelikle IKBY'deki siyasi partilerinin dış politikaya dair algılarının bir projeksiyonu çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the views of the political parties operating within the KRG on the actors determining the KRG's foreign policy, the factors affecting its foreign policy, and its relations with regional and global powers were evaluated. The interview method was used in the study, and within this framework, 12 people from 6 political parties, including distinguished party members such as the presidential advisor, senior party officials, members of parliament, and journalists, were interviewed. The interviewees were asked who the actors determining the KRG's foreign policy were, what the factors affecting its foreign policy were, relations with regional and global powers, and their thoughts specifically about Turkey. Thus, an attempt was made to create a projection of the perceptions of the political parties in the KRG regarding foreign policy.