Sağlıklı yenidoğanlarda ağrının değerlendirilmesi, emzik verme ve kucağa alma yönteminin etkisinin incelenmesi
Assessment of pain in healty neonates, investigation of the effects of pacifying and holding in the arms
  1. Tez No: 91501
  2. Yazar: TÜLİN AKDOVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZERRİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
-II- ÖZET Son yıllarda yapılan çalışmalar yenidoğanda ağrının algılanması için gerekli anatomik, fonksiyonel ve nörokimyasal yapıiann var olduğunu; yenidoğanın ağrıya karşı davranışsal ve fizyolojik değişikliklerle yanıt verdiğini göstermiştir. Yenidoğanda yaşanan ağn deneyimlerinin çocukluk ve yetişkinlik dönemlerinde tüm gelişimsel olaylara ve ağrıya verilen yanıtlara teme) oluşturduğu için önemli olabileceği belirtilmektedir. Ayrıca, ağn, yenidoğanın turn yaşam fbnksiyonlannı etkileyerek, Ölümle sonuçlanabilecek kötü etkilere yol açabilir. Bu nedenle, erken dönemde ağnnın önlenmesi gereklidir. Araştırmamız sağlıklı yenidoğanlarda ağrıyı değerlendirmek, emzik verme ve kucağa alma yönteminin ağn üzerine etkisini incelemek amacı ile metodolojik ve deneysel olarak planlanmıştır. Araştırmamızın evrenini, Sağlık Bakanlığı Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde normal vajinal yolla doğan yenidoğanlar, ömeklem grubunu ise 26.07.1998 - 30.08.1998 tarihleri arasında doğan toplam 90 sağlıklı yenidoğan oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında; literatür bilgisine dayanılarak araştırmacı tarafından geliştirilen bilgi formu, Braun ThermoScan ateş ölçme cihazı, Draeger pulse oksimetre cihazı ve kan alma işleminde yenidoğanın davranışsal yanıtlarını değerlendirme amacı ile NIPS kullanılmıştır. NlPS'in geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılarak; işlem zamanının NIPS puanlan Özerinde etkili, gözlemciler arası güvenirliğin ve iç tutarlılık katsayılann yüksek olduğu bulunmuştur. Veriler; yüzdelik, ortalama, standart sapma, ki-kare testi, ileri ki-kare çözümlenmesi, tek yönlü varyans ve Kruskall-Wallis analizi, Cronbach (a) tutarlık katsayılan, Pearson korelasyon dağılımı, Koimogorov Simimov testi ile değerlendirilmiştir. Araştırmamızda işlem zamanına göre NIPS puanlan karşılaştınldığında, gruplar arasında işlem öncesi anlamlı ilişki bulunmamış, işlem sırası ve sonrası 1. deney ve kontrol grubu arasında 1.
Özet (Çeviri)
- Ill- SUMMARY ASSESSMENT OF PAIN IN HEALTHY NEONATES, INVESTIGATION OF THE EFFECTS OF PACIFYING AND HOLDING IN THE ARMS The recent studies snowed that the required anatomical, functional and neurochemical structures were present for the perception of the pain in neonates, and that the neonates responded to the pain with behavioral and physiologic changes. it is reported that the pain experienced by the neonate can be important, because it would be the basis for all the developmental events, and the responses to the pain. Furthermore, the pain can lead to the evil signs that result in death by affecting all the vital functions of the newborn. Therefore, the pain needs to be prevented in the early days of the life. Our research was methodologically and experimentally planned to evaluate the pain in the healthy neonates, and to investigate the effects of pacifying and holding the infant in the arms on the pain. The neonates bom through normal vaginal way in Sağlık Bakanlığı Zeynep Kamil Doğum Kadın Hastalıktan ve Çocuk Hastanesi were included in the scope of our research, and the sample group consisted of total 90 healthy newborn bom between 26.07.1998 - 30.08.1998. For the collection of the data, the information form developed by the researcher basing upon the information from the literatures, Braun ThermoScan Temperature, Draeger Pulse Oximeter and NIPS for the assessment of the behavioral responses of the neonates during the blood taking were used. Having made the studies of the validity and the reliability of NIPS, it was found that the procedure time was effective on NIPS points, and interrater reliability and internal consistency coefficients were higher.