Hemşirelerin empati becerilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of empathy levels of nurses
- Tez No: 91500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMİYE SABUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET HEMŞİRELERİN EMPATİ BECERİLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Çalışmamız, ortopedi, cerrahi, onkoloji ve dahiliye kliniklerinde çalışan, yetişkin hastanın bakım ve tedavisini sürdüren hemşirelerin empati becerisini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Araştırma, Ocak-Mart 1998 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Cerahpaşa Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastaneleri yetkililerinden izin alınarak, cerrahi, dahiliye, ortopedi ve onkoloji kliniklerinde çalışan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 165 hemşire ile oluşturulmuş olup hemşirelerin empati becerilerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Veriler yüzdelik, standart sapma,“student t”testi ve varyans analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırmamızda, hemşirelerin yaşlan ile empati becerileri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmamıştır (p>0.05). Çalışma sonunda hemşirelerin medeni durumları ile empati becerileri arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0.05).Çalışmamızda, kardeş sayısı üçten fazla olan hemşirelerin empati becerileri, kardeş sayısı üçten az olan hemşirelerin empati becerilerinden anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p< 0.05). Çalışmamızda Lisans mezunu hemşirelerin empati becerileri, lise mezunu hemşirelerin ve ön lisans mezunu hemşirelerin empati becerilerinden daha yüksek bulunmuştur (p 0.05). Hemşirelerin çalıştıkları klinik ile empati becerileri arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır (0. l>p>0.01). Cerrahi kliniğinde çalışan hemşirelerin empati becerileri diğer kliniklerde çalışan hemşirelerin empati becerilerinden daha yüksek bulunmuştur. Araştırma grubuna alman hemşirelerin vardiyalı çalışma durumları ile empati becerileri arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05). Araştırma sonucunda empati becerisi ile eğitim, çalışılan klinik ve kardeş sayısı arasında anlamlı ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY EVALUATION OF EMPATHY LEVELS OF NURSES This descriptive study was designed to evaluate the empathy of nurses working in orthopedics, surgery, oncology, and internal medicine departments and providing care and management to adult patients. The study included a total of 165 nurses from university hospitals of Istanbul Faculty of Medicine and Cerrahpaşa Medicine Faculty. Data were assessed using percentage, Student's t-test, and variance analysis. No statistically significant relationships were found between nurses' ages, marital status and empathy levels (p>0.05). The study revealed that nurses having more than three siblings exhibited significantly higher levels of empathy than those having fewer than three siblings (p0.05). Working environment also presented significant relationship with empathy levels (p0.05). In conclusion, higher empathy levels were observed in nurses having higher education levels, working in surgery department and having more siblings.