Mecmû'a-i Gazeliyyât İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi NEKTY05650 (İnceleme-tenkitli metin)
Mecmû'a-i Gazeliyyât Istanbul University Rare Works LibraryNEKTY05650 (Critical edition and review)
- Tez No: 915014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN TANRIBUYURDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Mecmualar, yüzyılların edebî birikimini ortaya çıkarmak isteyen araştırmacılar için son dönemde odak noktası haline gelmiştir. Klasik Türk edebiyatının çözümlenmiş arşivine katkı sağlamayı amaçlayan bu araştırmalar, kültür tarihimizi anlamak ve yorumlamak açısından da büyük önem taşımaktadırlar. Çalışmada İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi NEKTY05650 demirbaş numaralı Mecmû'a-i Gazeliyyât isimli şiir mecmuası incelenmiştir. Eserin tamamı 106 varaktan oluşmaktadır. Eser, her biri 12 gazelle temsil edilen 15 adet şairin şiirlerini içermektedir. Çalışma, iki ayrı bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde klasik Türk edebiyatı içerisinde mecmuaların ehemmiyetine, incelenen mecmuanın iç ve dış özelliklerine, derleyicinin kimliğine dair bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde Mecmû'a-i Gazeliyyât'ın transkripsiyonlu metni verilmiş ve şairlerin divanlarıyla yapılan karşılaştırılmalar sonucundaki farklılıkları belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Poetry antologies, which hold a significant place in Classical Turkish literature, have recently become a focal point for researchers seeking to uncover centuries of accumulated knowledge. These studies aim to contribute to the deciphered archives of Classical Turkish literature and are of great importance for understanding and interpreting our cultural history. This study examines the work titled Mecmu'a-i Gazeliyyât, cataloged under the inventory number NEKTY05650 at the Rare Books Library of Istanbul University. The manuscript consists of 106 folios and includes the works of 15 poets, each represented by six ghazals. The study is divided into two sections. The first section discusses the importance of poetry antologies within Classical Turkish literature, providing information about the internal and external features of the examined manuscript as well as the identity of its copyist. The second section includes a transcription of Mecmu'a-i Gazeliyyât and highlights the differences identified through comparisons with the divans of the poets.