İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi TY00818 numarada kayıtlı Mecmû'a-ı Gazeliyyât (İnceleme-Metin-MESTAP'a göre tasnifi)
The examination and the classification of the poetry collection numbered 'TY00818' in Istanbul University Rare Works Library according to MESTAP
  1. Tez No: 818255
  2. Yazar: SENA TURAL DOĞRU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA EGÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 569
Özet
Bu çalışma, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi'nde TY00818 numarada Mecmû'a-ı Gazeliyyât adıyla kayıtlı şiir mecmuasının transkripsiyonlu metni, incelenmesi ve MESTAP'a göre tasnifinden oluşmaktadır. Mecmû'a-i Gazeliyyât, XV-XVI. yüzyıllar arasında yaşamış şairlerin şiirlerini ihtiva eder. Mecmuada mahlası belirlenen 71 şair ve toplam 308 şiir bulunmaktadır. Mecmuanın XVI. asırda derlendiği tahmin edilmektedir ve derleyicisi“Hâlî”mahlaslı bir şairdir. Eserde yer alan şiirler yedi farklı nazım şekliyle yazılmış olup bunların tümü aruz vezniyledir. Mecmuadaki şiirler muhteva açısından çeşitlilik göstermekle birlikte genel olarak aşk konuludur. Bu çalışma ile, Türk edebiyatı araştırmaları için mecmuaların önemini ortaya koymak ve bir mecmua bilgi bankası olan Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi'ne (MESTAP) katkıda bulunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is comprised of the transcripted text, the analysis, and the grading of the poetry journal, registered under the name of Mecmû'a-ı Gazeliyyât and numbered TY00818 in Istanbul University Rare Works Library, according to MESTAP table. Mecmû'a-ı Gazeliyyât is a majmua (poetry collection) including the poems of the XV-XVI th century poets. In total, there are 308 poems and 71 poets whose pseudonyms determined in the journal. It is surmised that the journal was compiled in the XVI th century and the compiler of the journal is also a poet with the pseudonym“Hâlî”. The poems in this work are written in seven different verse forms and they vary in terms of content and all of them written are written in the aruz prosody. While the poems written in this poetry collection have varying contents, the main theme is love. With this study, it is aimed to reveal the importance of poetry collections for Turkish literature research and to contribute to the Systematic Classification of Journals Project (MESTAP), which is a journal data bank.