İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi TY03759 numarada kayıtlı Mecmû'a-i Nezâ'ir (İnceleme-mestap'a göre tasnif-metin) sayfa:1-55
Istanbul University Rare Works Library Mecmû'a-i Nezâ'ir that is registered to TY03759 (Examination-classification according to mestap-text) page:1-55
- Tez No: 961196
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SELMAN YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Klasik Türk edebiyatında önemli bir yere sahip olan mecmualar, edebî ürünlerin belirlenmesi ve incelenmesinde büyük rol üstlenmiştir. Bu mecmualar, genellikle farklı şairlerin şiirlerinin bir araya getirildiği yazmalardır ve derleyenin kişisel beğenisine göre düzenlenmiştir. Çoğu zaman derleyicisinin kim olduğu ve ne zaman derlendiği bilinmese de bu eserler dönemin edebî zevkini yansıtmaları bakımından kıymetlidir. Mecmualar, yalnızca tanınmış şairlerin şiirlerini değil aynı zamanda tezkirelerde ya da edebiyat tarihlerinde adı anılmayan şairlerin ve onların eserlerinin de yer aldığı metinlerdir. Bu özellikleriyle, divanlar ve tezkirelerle birlikte Türk edebiyatı tarihinin değerli kaynakları arasında önemli bir konuma sahiptirler. Bu tez kapsamında, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesinde TY03759 (NEKTY03759) demirbaş numarasıyla kayıtlı olan Mecmû'a-i Nezâ'ir adlı yazmanın 1- 55 (1b-55a) varakları arasında yer alan şiirler incelenmiştir. Mecmuanın künyesinde her ne kadar Mecmû'a-i Gazeliyyât ifadesi yer alsa da içeriği incelendiğinde çok sayıda nazireye yer verildiği anlaşılmaktadır. Bu nedenle eserin isminin Mecmû'a-i Nezâ'ir olarak adlandırılmasının daha uygun olacağı kanaatine varılmış ve bu doğrultuda eser isminde değişikliğe gidilmiştir. Çalışma bir giriş ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, bahsi geçen mecmuanın tanıtımı yapılmış; eserin içeriği, fiziksel özellikleri ve içerisinde yer alan şiirlerin hangi şairlere ait olduğu ile bu şairlerin hangi yüzyıllarda yaşadıkları belirlenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde, mecmuadaki şairler ve şiirler MESTAP (Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi) kurallarına uygun biçimde düzenlenerek tabloya aktarılmıştır. Üçüncü bölümde ise mecmuanın çeviri yazılı metni oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Journals, which hold a significant place in classical Turkish literature, played a significant role in identifying and analyzing literary works. These journals were generally manuscripts that brought together poems by different poets and were edited according to the compiler's personal taste. While the compiler's identity and time of compilation are often unknown, these works are valuable because they reflect the literary taste of the period. Journals contain not only the poems of well-known poets but also the works of poets and their names not mentioned in biography books or literary histories. As such, they hold a significant place among the valuable sources of Turkish literary history, along with divans and biography books. This thesis examines the poems contained in pages 1-55 (1b-55a) of the manuscript Mecmû'a-i Nazîre, registered in the Istanbul University Rare Works Library with the inventory number TY03759 (NEKTY03759). Although the title of the journal appears as Mecmû'a-i Gazeliyyât, an examination of its content reveals that it contains numerous verses. Therefore, it was concluded that the work's title Mecmû'a-i Nezâ'ir would be more appropriate, and the title was changed accordingly. The study consists of an introduction and three main parts. The first section introduces the aforementioned journal, examining its content, physical characteristics, identifying the poets whose poems it contains, and identifying the centuries in which these poets lived. The second section organizes the poets and poems in the journal according to MESTAP (Mecmuas Systematic Classification Project) guidelines and presents them in a table. The third section provides the journal's transcription.