Primer hiperparatiroidi olgularında tiroid kanserini predikte eden faktörler
Factors predicting thyroid cancer in cases of primary hyperparathyroidism
- Tez No: 915024
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KOÇDOR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Primer hiperparatiroidili olgularda tiroid malignitesi olasılığını predikte edebilecek parametreleri belirlemek, başka bir deyişle PHPT'li olgularda tiroid nodülü varlığında tiroidektomi endikasyonlarını belirleyebilecek parametreleri belirlemek hedeflenmiştir. Hastalar ve Yöntem: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda 01.01.2007-01.05.2024 tarihleri arasında primer hiperparatiroidi nedeniyle paratiroidektomi yapılan ve cerrahiye çeşitli nedenlerle tiroidektomi eklenen 174 hasta çalışmaya dahil edildi. Veriler retrospektif olarak toplandı. Tiroid kanseri varlığı bağımlı değişken olarak belirlendi. Hastaların risk faktörü olabilecek klinik, ultrasonografi (USG), laboratuvar verileri değerlendirilerek tek değişkenli ve çok değişkenli analizler yapıldı. Bulgular: Hastaların 149'u (%85.6) kadın, 25'i (%14.4) erkekti. Yaş ortalaması 57±12 idi. Hastaların 86'sının (%49.4) tiroid patolojisi benign iken 88 (%50.6) hastada tiroid kanseri vardı. En sık malignite türü papiller mikrokarsinomdu (%72.8).
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the parameters that may predict the possibility of thyroid malignancy in patients with primary hyperparathyroidism (PHPT), in other words, to determine the parameters that may determine the indications for thyroidectomy in the presence of thyroid nodules in patients with PHPT. Patients and Methods: A total of 174 patients who underwent parathyroidectomy due to primary hyperparathyroidism and thyroidectomy was performed in various parts of the surgery at the Department of General Surgery of Dokuz Eylül University Faculty of Medicine between 01.01.2007 and 01.05.2024 were studied. Data were collected retrospectively. The presence of thyroid cancer was determined as the dependent variable. Univariate and multivariate analyses were performed by evaluating the clinical, ultrasonographic (US) and laboratory data of the patients which may be risk factors. Results: 149 (85.6%) of the patients were female and 25 (14.4%) were male. The mean age was 57±12 years. Thyroid pathology was benign in 86 (49.4%) patients, while 88 (50.6%) had thyroid cancer. The most common type of malignancy was papillary microcarcinoma (72.8%).