Suriyeli kadınların toplumsal cinsiyet bağlamında göç deneyimleri
Migration experiences of Syrian women in the context of gender
  1. Tez No: 915050
  2. Yazar: ÖMER KEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL ŞİRİN PINARCIOĞLU OCAKHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Göç, ulus devletler ve sınırlar var olduğundan beri önemli bir sorun alanı olmuştur. Göçler, savaşların, çatışmaların, ekonomik ve çevresel sorunların, ulaşım ve iletişim kanallarının yaygınlaşması ve hızlanması sonucunda çok daha fazla insanın hayatını etkilemeye başlamıştır. İnsanlar bireysel ya da kitlesel olarak çeşitli sebeplerle gönüllü ya da zorunlu olarak göç edebilmektedirler. Göç, göçmenlerin yaşam deneyimlerini farklı biçimlerde etkileyen bir süreçtir. Göç deneyimlerini; sınıf, cinsiyet, ırk, etnisite, din, dil gibi unsurlar kaçınılmaz olarak etkiler. Cinsiyet unsuru, göç çalışmalarında uzunca yıllar dikkate alınmayan bir unsur olmuştur. Bu tezde, göç kavramı ve kuramları, toplumsal cinsiyet perspektifinden değerlendirilmiş ve -cinsiyetin göç deneyimlerine etkisi bağlamında- zorunlu göçün kadınların hayatlarını nasıl etkilediğine odaklanılmıştır. Kadınların deneyimlerinin hangi noktalarda ortaklaştığı, hangi noktalarda farklılaştığı anlaşılmaya çalışılmıştır. Suriye'den Batman'a göç eden kadınların özellikle aile içi ve çalışma hayatı deneyimlerini, karşılaştıkları zorlukları ve açılım alanlarını, sosyal, kültürel ve ekonomik entegrasyon süreçlerini ve geleceğe yönelik beklentilerini anlamak ve açığa çıkarmak amaçlanmaktadır. Göçmen kadınların göç etmeye karar verme aşamaları, göç etme sürecinde ve göçten sonraki sürece ilişkin deneyimleri nitel araştırma yöntemi kullanılarak aktarılmıştır. Tez kapsamında yapılan alan araştırmasının verileri, Batman'da yaşayan 50 göçmen kadınla gerçekleştirilen derinlemesine görüşmeler yoluyla oluşturulmuştur. Araştırma bulgularının çözümlenmesi için nitel veri analiz yöntemlerinden betimsel analiz kullanılmış ve yorumsamacı bir yaklaşım benimsenmiştir.
Özet (Çeviri)
Migration has been an important problem area since the existence of nation states and borders. Migration has started to affect the lives of many more people as a result of wars, conflicts, economic and environmental problems, and the expansion and acceleration of transportation and communication channels. People can migrate voluntarily or compulsorily for various reasons, either individually or in masses. Migration is a process that affects the life experiences of migrants in different ways. Factors such as class, gender, race, ethnicity, religion and language inevitably affect migration experiences. Gender has been a factor that has not been taken into account in migration studies for many years. In this thesis, the concept and theories of migration are evaluated from a gender perspective and -in the context of the impact of gender on migration experiences- the focus is on how forced migration affects women's lives. It has been tried to understand at which points women's experiences are common and at which points they differ. The aim is to understand and reveal the experiences of women who migrated from Syria to Batman, especially their domestic and working life experiences, the difficulties they face and their areas of opening up, their social, cultural and economic integration processes and their expectations for the future. The experiences of migrant women regarding the stages of deciding to migrate, the process of migration and the process after migration were conveyed using qualitative research method. The data of the field research conducted within the scope of the thesis were generated through in-depth interviews with 50 migrant women living in Batman. Descriptive analysis, one of the qualitative data analysis methods, was used to analyze the research findings and an interpretivist approach was adopted.