Toplumsal cinsiyet bağlamında Suriyeli kadınların sağlık sorunları ve sağlık hizmetlerine erişimindeki deneyimleri
Health problems of Syrian women and their experiences in accessing health services in the context of gender
- Tez No: 847366
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmanın amacı Suriyeli kadınların sağlık sorunları ve sağlık hizmetlerine erişimindeki deneyimlerinin toplumsal cinsiyet bağlamında keşfedilmesidir. Bu çalışmada nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın öznelerini 18-45 yaş arası 19 Suriyeli kadın oluşturmaktadır. Araştırmanın verilerini oluşturma sürecinde katılımcılar ile yüz yüze derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Yapılan görüşmelerde araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşmelerin sonucunda elde edilen verilerin tematik analizi MAXQDA20 programı kullanılarak yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda 3 ana tema ortaya çıkmıştır. Bu temalar:“Suriyeli Kadınların Deneyimledikleri Sağlık Sorunları”“Sağlık Hizmeti Alma Deneyimleri”ve“Suriyeli Kadınların Sağlık Sorunlarına Yönelik İhtiyaçları”dır. Araştırma sonuçları toplumsal cinsiyetin Suriyeli kadınların sağlık sorunları ve sağlık hizmetlerine erişimlerinde önemli bir belirleyici olduğunu göstermektedir. Suriyeli kadınlar; göç sürecinden kaynaklı sağlık sorunları, süreğen ve acil sağlık sorunları ve cinsel sağlık ve üreme sağlığı sorunları gibi fiziksel sağlık sorunları yaşamaktadır. Psikolojik sağlık ile ilişkili olarak yüksek kaygı, korku belirtileri, travma sonrası stres bozukluğu belirtileri, depresyon belirtileri ve psikosomatik belirtiler göstermektedir. Sağlık hizmeti alma deneyimlerinde belirleyici faktörler etkili olmakla birlikte Suriyeli kadınlar sağlık hizmetlerine erişimlerinde hukuki, ekonomik, sosyal dışlanma, dil ve iletişim vb. problemler yaşamaktadır. Yaşanılan bu problemler kadınların yaşamına fiziksel ve psikolojik olarak yansımaktadır. Suriyeli kadınların sağlık sorunlarına yönelik sağlık hizmetlerine erişme, kültüre duyarlı hizmet alma, toplumsal cinsiyete duyarlı hizmet alma, cinsel sağlık ve üreme sağlığına yönelik destek alma ve psikososyal destek alma ihtiyacı içerisinde oldukları ortaya çıkmıştır. Araştırma sonucunda sosyal hizmet eğitim ve uygulama alanına yönelik, sağlık hizmetlerine yönelik ve sosyal hizmet araştırmalarına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the experiences of Syrian women in terms of health issues and access to healthcare sevices within the context of gender. In this study, a qualitative research design has been employed. The subjects of the study consist of 19 Syrian women aged between 18 and 45. During the process of data collection for the study, in-depth face-to-face interviews were conducted with the participants. In the contucted interviews, a semi-structured interview form prepared by the researcher was utilized. Thematic analysis of the data optained from the interviews was performed using the MAXQDA20 software. As a result of the analysis, three main themes emerged:“Health Issues Experienced by Syrian Women.”“Experiences in Receiring Healthcare Services.”And“Needs of Syrian Women Regarding Health Issves.”The research findings indicate that gender plays a significant role in the health problems and access to healthcare services of Syrian women. Syrian women experience physical health problems such as health issues related to the migration process, general health problems, and sexual and reproductive health isuess. In terms of mental health, they exhibit elevated anxiety, symptoms of fear, post-travmatic stress disorder symtomps, signs of depression and psychogomatic symtomps. While determiative factors influence the experiences of receiving healtcare services, Syrian women face issues in accessing healthcare due to legal, economic, social exclusin, language, and communication problems, among others. These problems have both physical and psychological impacts on women's lives. The research reveals that Syrian women face a need for accessting healthcare services, receiving culturally sensitive care, obtaining gender-sensitive services, seecing support for sexual and reproductive health, and receiving psychosocial support. The study provides recommendations for social work education and practice healthcare sevices, and social work research in response to these needs.