Acil serviste değerlendirilen gebe travma hastalarının beş yıllık retrospektif analizi
A five-year retrospective analysis of pregnant trauma patients evaluated in the emergency department
- Tez No: 915058
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİHAT RANA DİŞEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, bir üniversite hastanesi acil servisinde değerlendirilen gebe travma hastalarını inceleyerek, bu hasta grubu hakkında tespitler yapmak ve yönetimleri konusunda önerilerde bulunmaktır. Materyal ve Metot: Kesitsel ve retrospektif olarak planlanan çalışma, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı'nda 01.05.2018 – 30.04.2023 tarihleri arasında travma nedeniyle değerlendirilen gebe hastaların demografik, klinik, laboratuvar, görüntüleme, tedavi verileri ile anne ve bebek sonlanımları incelendi. Bulgular: Çalışmaya 237 gebe travma hastası alınmıştır. En sık görülen travma mekanizması darp (% 36,3), sonra düşme (% 28,3) ve motorlu taşıt kazasıydı (% 23,2). En sık yaralanma bölgesi baş-boyun (% 36,7), üst ekstremite (% 30,4) ve alt ekstremiteydi (% 24,9). Yatış oranı % 13,1 diğer bölüm servislerine ve % 0,8 yoğun bakımaydı, doğum oranı ise % 2,1'di (% 60'ı C/S). 0,05). Sonuç: Darp, gebe travma hastalarında önemli bir yaralanma mekanizmasıdır. Özellikle
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims is to examine pregnant trauma patients evaluated in a university hospital emergency department, to provide insights into this patient group, and to make recommendations regarding their managements. Materials and Methods: This cross-sectional and retrospective study was conducted at Çukurova University Faculty of Medicine, Department of Emergency Medicine, evaluating pregnant patients presenting with trauma between May 1, 2018, and April 30, 2023. Demographic, clinical, laboratory, imaging, and treatment data, as well as maternal and fetal outcomes, were analyzed. Results: A total of 237 pregnant trauma patients were included in the study. The most common trauma mechanisms were assault (36.3%), followed by falls (28.3%) and motor vehicle accidents (23.2%). The most frequently injured body regions were the head and neck (36.7%), upper extremities (30.4%), and lower extremities (24.9%). Hospital admission rates were 13.1% to other wards and 0.8% to the intensive care unit, while the delivery rate was 2.1% (60% via C-section). Assault was significantly more common in pregnancies 0.05). Conclusion: Assault is a significant mechanism of injury in pregnant trauma patients, particularly in those