İstanbul ve Kocaeli illerinde manda sütü ve süt ürünlerinin pazarlama durumu ve manda yetiştiricilerinin pazarlama kanalı seçimini etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of marketing situation of buffalo milk and milk products and factors affecting the marketing channel election of buffalo breeders in Istanbul and Kocaeli provinces
- Tez No: 915057
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAN KAYGISIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışma, manda sütü ve süt ürünlerinin pazarlama yapısı, pazarlama kanalı seçimini etkileyen faktörler ile yetiştiricilerin ürün pazarlamasını etkileyen görüşlerinin belirlenmesi ve pazarlamanın iyileştirilmesine yönelik önerilerde bulunulması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, İstanbul ve Kocaeli illerinde Damızlık Manda Yetiştiricileri Merkez Birliği'ne üye olan, 126 adet manda yetiştiriciliği işletmesinden yüz yüze anket çalışmasıyla veriler elde edilmiştir. Örneklem büyüklüğü basit rastgele örnekleme metoduna göre belirlenmiştir. İşletmeler sahip oldukları sütçü manda varlığına göre küçük (5-20 baş), orta (21-50 baş) ve büyük (51 baş ve üzeri) olacak şekilde gruplandırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, manda sütü satan yetiştiricilerin %44,9'unun doğrudan, %55,1'inin dolaylı; manda yoğurdu satan yetiştiricilerin ise %52,4'ünün doğrudan, %47,6'sının dolaylı kanaldan ürünlerini pazarladığı saptanmıştır. Üreticilerin manda sütü pazarlamasında kanal seçimine etkili olan faktörler, satış şekli, fiyatın belirlenme şekli, satış fiyatı, pazarlama masrafları, kanal memnuniyeti, bilgi öğrenme yeri, faaliyet alanına özel eğitim alma durumu, süt dışında mandacılık ürünü varlığı ve satılan süt miktarı olarak belirlenmiştir. Üreticilerin manda yoğurdu pazarlamasında kanal seçimine etkili olan faktörler ise satış şekli, fiyatın belirlenme şekli, satış fiyatı, pazarlama masrafları, kanal memnuniyeti, bilgi öğrenme yeri ve kooperatif üyeliği olarak saptanmıştır. Manda yetiştiricilerinin pazarlamaya en fazla etki eden pazarlama faaliyetleri ile ilgili görüşü,“Pazar mesafesinin yakın olmasının avantaj oluşturması”; üretim yönetimi ve işletme ekonomisi ile ilgili görüşü ise“Yem fiyatlarının yüksek olması”olarak belirlenmiştir. Ürün pazarlamasını etkileyen faktörlerin analizinde, pazarlama faaliyetleriyle ilgili olarak“Nakit Para İhtiyacı”,“Satış Şekli ve Satış Fiyatı”,“Pazarlama Olanaklarının Artırılması”,“Alıcıyla İlişki”,“Örgütlenme Durumu”,“ Ürün Çeşitlendirme”; üretim yönetimi ve işletme ekonomisiyle ilgili olarak“Yetiştiricilik Bilgisi ve Ekonomi”,“Girdi ve Ürün Fiyatları”,“İşletme Olanakları ve Hükümet Çalışmaları”,“Rekabet Gücünün Azlığı ve Önlem Alma”,“Devlet Desteği”faktörleri belirlenmiştir. Yetiştiricilerin pazarlama güçlerinin ve gelirlerinin artırılmasına, eğitim olanağı sağlanması, pazarlama altyapı şartlarının iyileştirilmesi, örgütlenme düzeyinin ve desteklemelerin artırılması büyük katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the marketing structure of buffalo milk and dairy products, the factors affecting marketing channel selection, farmers' opinions affecting product marketing and to make suggestions for improving marketing. In the study, data was obtained through a face-to-face survey from 126 buffalo enterprises that are members of the Central Union of Buffalo Breeders in Istanbul and Kocaeli provinces. The sample size was determined according to the simple random sampling method. Enterprises are grouped as small (5-20 heads), medium (21-50 heads) and large (51 heads and over) according to the number of dairy buffalos they own. According to the results, it was determined that 44.9% of the farmers selling buffalo milk marketed their products through the direct channel, and 55.1% marketed their products through the indirect channel. It was determined that 52.4% of the producers selling buffalo yoghurt marketed their products through the direct channel and 47.6% through the indirect channel. Factors that are effective in farmers' choice of channel for buffalo milk marketing were determined as sales method, price determination method, sales price, marketing costs, channel satisfaction, place of learning information, the status of receiving training, presence of buffalo products other than milk, and the amount of milk sold. The factors that are effective in farmers' channel selection in buffalo yoghurt marketing were determined as sales method, price determination method, sales price, marketing costs, channel satisfaction, information learning place and cooperative membership. The farmers' opinion about the marketing activities that have the most impact on marketing was determined as“Short market distance creates adventage”, and their opinion about production management and business economics was“High feed prices”. In the analysis of factors affecting marketing,“Cash Need”,“Sales Method and Sales Price”,“Increasing Marketing Opportunities”,“Relationship with the Buyer”,“Organizational Status”,“Product Diversification”factors related to marketing activities and“Farming Knowledge and Economy”,“Input and Product Prices”,“Business Opportunities and Government Studies”,“Low Competitiveness and Taking Precautions”,“Government Support”factors related to production management and business economics were determined. Increasing the marketing power and income of farmers; providing training opportunities, improving marketing infrastructure conditions, and increasing the level of organization and support will make a great contribution.