Tarladan tüketime gıda israfının araştırılması ve çözüm önerileri
Research on food waste from field to fork and solution suggestions
  1. Tez No: 915066
  2. Yazar: ERTUĞRUL YAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. LEVENT AKSOY, DOÇ. DR. TUĞBA SARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tezde işletmeler, ülkemiz ve dünya için önemli bir problem olan gıda israfı problemi ele alınmış ve toplu yemek yenilen işyerlerinde gıda kayıp ve israfının boyutları, israfın sebeplerinin belirlenerek çözüm önerileri üretilmesi yoluyla ülke ekonomisine katkıda bulunması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, Konya il merkezinde seçilmiş 8 işletmede 12 gün boyunca tabak atığı ölçümü yapılmıştır. Ayrıca aynı işletmelerde yemek yiyen 208 çalışanla israf algısına dönük bir anket de gerçekleştirilmiştir. Tabak atık ölçümlerinde kişi başına atık maliyetinin 0.13 USD civarında olduğu, bunun genele yayıldığında ciddi rakamlara ulaşacağı, ayrıca işletmelerin kendi yemeklerini yapmaları veya arzu edilen nitelikte yemek sunulması halinde israfın nispeten düşük düzeylerde olabileceği tespit edilmiştir. Destekleyici nicel araştırma kapsamında ise üniversite ve üzeri eğitimi olanlar ile kadınların gıda israfı konusunda daha duyarlı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the food waste problem, which is an important problem for businesses, our country and the world, and aims to contribute to the country's economy by determining the extent of food loss and waste in workplaces where collective meals are served, the reasons for waste, and producing solution suggestions. In this context, plate waste measurements were conducted for 12 days in 8 selected businesses in the city center of Konya. In addition, a survey was conducted with 208 employees who ate at the same businesses regarding the perception of waste. In plate waste measurements, it was determined that the waste cost per person was around 0.13 USD, that this would reach serious figures when generalized, and that waste could be at relatively low levels if businesses cooked their own meals or provided meals of the desired quality. Within the scope of the supporting quantitative research, it was determined that those with university and higher education and women were more mindful about food waste.