Parkinson hastalarında bilişsel bozukluk düzeylerinin bazal ganglionların hacimleri ve korteks kalınlığı ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of cognitive impairment levels with the basal ganglion volumes and cortical thickness in parkinson's patients
  1. Tez No: 915065
  2. Yazar: NECATİ EMRE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLAL ÖNER, PROF. DR. GÜLHAN ERTAN AKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Parkinson hastalığı (PH), bazal ganglionlardaki dopaminerjik bozulmalar sonucu motor ve bilişsel bozukluklara yol açan nörodejeneratif bir hastalıktır. Kortikal incelme ve striatal dengesizlik, PH'de erken dönemde bilişsel bozulmanın öngörücüleri arasında yer alır. Bu çalışmada, PH'de bilişsel bozukluk düzeylerine göre bazal ganglion hacimlerinin ve kortikal kalınlıkların karşılaştırılması, ayrıca bu yapıların nöropsikometrik ve davranışsal testlerle ilişkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmaya 24 sağlıklı kontrol (SK), 22 bilişsel bozukluğu olmayan Parkinson hastası (PH-NB), 20 hafif bilişsel bozukluğu olan Parkinson hastası (PH-HBB) ve 14 demanslı Parkinson hastası (PH-D) olmak üzere toplam 80 kişi dahil edildi. Beyin görüntüleme verileri manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile elde edilip FreeSurfer yazılımıyla kortikal kalınlık ve bazal ganglion hacimleri analiz edildi. Bilişsel ve duygusal durumları değerlendirmek için Klinik Demans Derecelendirmesi (KDD), Mini Mental Durum Testi (MMDT), Wechsler Bellek Ölçeği (WBÖ), Saat Çizme Testi ve Geriatrik Depresyon Ölçeği (GDÖ) uygulandı. Kortikal kalınlık ve bazal ganglionların hacimlerinin gruplar arasındaki farkı ile bu parametrelerin davranış testleri skorlarıyla ilişkisi birlikte incelendi. Araştırmada, bazal ganglion bölgelerine ait hacim değerleri incelendiğinde, özellikle putamen, globus pallidus ve nucleus lentiformis bölgelerinde anlamlı farklılıklar tespit edildi. Putamen hacmi SK grubunda 4485,71 mm³, PH-NB grubunda 4595,00 mm³, PH-HBB grubunda 4439,11 mm³ ve PH-D grubunda 4046,54 mm³ olarak ölçüldü. Nucleus lentiformis hacimleri gruplarda sırasıyla 6311,03 mm³, 6505,76 mm³, 6342,32 mm³ ve 5806,39 mm³; globus pallidus hacimleri ise sırasıyla 1825,31 mm³, 1910,76 mm³, 1903,20 mm³ ve 1759,85 mm³ olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease (PD) is a neurodegenerative disorder that leads to motor and cognitive impairments due to dopaminergic dysfunctions in the basal ganglia. Cortical thinning and striatal imbalance are early predictors of cognitive decline in PD. This study aimed to compare basal ganglia volumes and cortical thicknesses according to the levels of cognitive impairment in PD, as well as to evaluate the relationships between these structures and neuropsychometric and behavioral tests. A total of 80 individuals were included in the study: 24 healthy controls (HC), 22 Parkinson's patients without cognitive impairment (PD-NC), 20 Parkinson's patients with mild cognitive impairment (PD-MCI), and 14 Parkinson's patients with dementia (PD-D). Brain imaging data were obtained using magnetic resonance imaging (MRI), and cortical thickness and basal ganglia volumes were analyzed using the FreeSurfer software. The cognitive and emotional status of the participants was assessed using the Clinical Dementia Rating (CDR), Mini-Mental State Examination (MMSE), Wechsler Memory Scale (WMS), Clock Drawing Test, and the Geriatric Depression Scale (GDS). The differences in cortical thickness and basal ganglia volumes between groups, as well as the relationship between these parameters and behavioral test scores, were examined. In the analysis of the basal ganglia volumes, significant differences were found, particularly in the putamen, globus pallidus, and lentiform nucleus regions. The putamen volume was measured as 4485.71 mm³ in the HC group, 4595.00 mm³ in the PD-NC group, 4439.11 mm³ in the PD-MCI group, and 4046.54 mm³ in the PD-D group. The lentiform nucleus volumes were 6311.03 mm³, 6505.76 mm³, 6342.32 mm³, and 5806.39 mm³, respectively, and the globus pallidus volumes were 1825.31 mm³, 1910.76 mm³, 1903.20 mm³, and 1759.85 mm³.