Türkiye ile Batı Afrika ülkeleri arasındaki ekonomik ilişkilerin dünü, bugünü ve geleceği
Past, present, and future of economic relations between Türkiye and West African countries
  1. Tez No: 915074
  2. Yazar: SEDA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM SELMAN DEVELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
15 Kasım 1884 - 26 Şubat 1885 tarihleri arasında gerçekleştirilen Berlin Batı Afrika Konferansı ile birlikte Batı Afrika'nın büyük bir kısmı Fransa'ya bırakılmıştır. 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren ise bölge ülkeleri yavaş yavaş bağımsızlıklarını kazanmaya başlamışlardır. Ancak bağımsızlık sonrasındaki dönemde Batı Afrika ülkeleriyle Türkiye arasındaki ticari ilişkiler hemen başlamamıştır. Ülke ülke değişmekle birlikte genel olarak 1980'li yıllarda başlayan ticari ilişkiler, Türkiye'nin özellikle 2000 sonrasında Afrika Kıtası'na yönelik önemli adımlar atmaya başlamasıyla birlikte ivme kazanmıştır. Bu doğrultuda 1998 yılında Afrika Eylem Planı kabul edilmiş, 2005 yılı“Afrika Yılı”ilan edilmiş, iş konseyleri kurulmuş ve Türkiye-Afrika Ortaklık Zirveleri ile birlikte İş ve Ekonomi Forumları düzenlenmiştir. Bu gelişmeler çerçevesinde bölge ülkeleriyle ticari olarak yakınlaşmaya başlayan Türkiye'nin Batı Afrika'ya yönelik ilgisi, karşılıklı ekonomik çıkarların ön planda olduğu bir temel üzerine inşa edilmektedir. Bu açıklamalar doğrultusunda bu çalışmada yaklaşık olarak elli yıllık bir dönemde meydana gelen ticari ilişkiler ve özellikle Türkiye'nin bölgedeki yatırımları incelenmiştir. Mevcut durumu ortaya koyan bu incelemeler sonucunda ise Türkiye ile Batı Afrika ülkeleri arasındaki ticari ve yatırım ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik birtakım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the Berlin West Africa Conference held between 15 November 1884 and 26 February 1885, a large part of West Africa was left to France. As of the second half of the 20th century, the countries in the region gradually started to gain their independence. However, in the post-independence period, commercial relations between West African countries and Türkiye did not start immediately. Although they varied from country to country, commercial relations, which generally started in the 1980s, gained momentum especially after 2000 when Türkiye started to take important steps towards the African Continent. Accordingly, the African Action Plan was adopted in 1998, 2005 was declared the“Year of Africa”, business councils were established and Türkiye-Africa Partnership Summits and Business and Economic Forums were organised. Within the framework of these developments, Türkiye's interest in West Africa, which has started to get closer to the countries of the region commercially, is built on a basis of mutual economic interests. In line with these explanations, this study analyses the trade relations and especially Türkiye's investments in the region over a period of approximately fifty years. As a result of these analyses, some suggestions have been made for the development of trade and investment relations between Türkiye and West African countries