Argümantasyon tabanlı ters yüz öğrenme modelinin öğrencilerin akademik başarılarına ve eleştirel düşünme eğilimlerine etkisi
The effect of argumentation-based flipped learning model on students' academic achievement and critical thinking dispositions
- Tez No: 915073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBİN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırmanın amacı, argümantasyon tabanlı ters yüz öğrenme modelinin 7. sınıf öğrencilerinin“Işığın Madde ile Etkileşimi”ünitesindeki akademik başarılarına ve eleştirel düşünme eğilimlerine etkisini incelemektir. Araştırma, İstanbul ilindeki bir devlet okulunda üç farklı şubede öğrenim görmekte olan 74 adet 7. sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Araştırma, iki deney (Deney 1 ve Deney2) ve bir kontrol grubu olmak üzere üç grup ile yürütülmüştür. Deney 1 grubunda (Argümantasyon Tabanlı Ters Yüz Öğrenme Grubu-ATTYÖG) adı geçen konuların öğretimi Argümantasyon Tabanlı Ters Yüz Öğrenme Modeline (ATTYÖM) göre, Deney 2 grubunda (Ters Yüz Öğrenme Grubu-TYÖG) yalnızca Ters Yüz Öğrenme Modeline (TYÖM) göre düzenlenmiş öğretim gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubunda ise (Geleneksel Öğrenme Grubu-GÖG) geleneksel öğretim ile müfredatın öngördüğü şekilde ders yürütülmüştür. Araştırmanın verileri,“Işığın Madde ile Etkileşimi Akademik Başarı Testi”ve“Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği (EDEÖ)”kullanılarak toplanmıştır. Ayrıca araştırma sonucunda deney gruplarına odak grup görüşmeleri yapılarak öğrencilerin çalışma hakkındaki görüşleri de“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”ile alınmıştır. Araştırmadan elde edilen nicel veriler istatistik programı ile betimsel ve anlam çıkarıcı istatistikler kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Kruskal-Wallis H Testi ve çoklu karşılaştırma testleri (Bonferroni Testi) kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen nitel veriler ise tanımlayıcı içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın sonucunda, deney gruplarının akademik başarı puanlarının kontrol gruplarındaki öğrencilere göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Ancak argümantasyon çalışmasının yürütüldüğü grupta akademik başarı puanlarında artış olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. TYÖM'nin deney 2 grubu lehine anlamlı farklılık oluşturduğuna ulaşılmıştır. EDEÖ sonuçlarında ise deney 1 grubu olan ATTYÖG lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Ayrıca odak grup görüşmelerine göre öğrenciler yapılan çalışmaya genel olarak olumlu görüş bildirmelerine rağmen bu şekilde ders işlemenin dezavantajlarının olduğunu düşündükleri de ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of argumentation-based flipped learning model on the academic achievement and critical thinking tendencies of 7th grade students in the“Interaction of Light with Matter”unit. The study was conducted with three different classes in a public school in Istanbul. The study was conducted with three groups, two experimental groups (Experiment 1 and Experiment 2) and one control group. Experiment 1 group was named as (Argumentation-Based Flipped Learning Group (ABFLG)), Experiment 2 group as (Flipped Learning Group (FLG)) and control group as (Traditional Learning Group (TLG)). The data of the study were collected using the“Academic Achievement Test”and the“Critical Thinking Disposition Scale (CTDS)”. In addition, at the end of the study, focus group interviews were conducted with the experimental groups and the students' opinions about the study were obtained. The quantitative data obtained from the study was analyzed using descriptive and inferential statistics with statistical program. One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Kruskal-Wallis H Test and multiple comparison tests (Bonferroni Test) were used to analyze the data. The qualitative data obtained from the research were analyzed by descriptive content analysis. As a result of the study, although there was an increase in academic achievement scores in the group in which the argumentation study was conducted, it was not statistically significant. It was found that FLM created a significant difference in favor of the Experiment 2 group. It was observed that there was a statistically significant difference in favor of ABFLG in the CTDS results. In addition, according to the focus group interviews, although the students generally expressed positive opinions about the study, it was also revealed that they thought that there were disadvantages of teaching in this way.