Böbrek nakli yapılan hastalarda nakil sonrası ilk 14 günde C-reaktif protein ve prokalsitoninin enfeksiyonu predikte etmedeki yeri ve değeri
The role and value of C-reactive protein and procalcitonin in predicting infection in kidney transplant patients in the first 14 days after transplantation
- Tez No: 915075
- Danışmanlar: DOÇ. İMRAN HASANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Böbrek nakli sonrası ilk 14 günde, C- reaktif Protein (CRP) ve prokalsitoninin (PCT) nakil sonrası kinetiğini, enfeksiyonu predikte etmedeki yeri ve önemini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde Şubat 2019 ve Ocak 2024 yılları arasında böbrek nakli yapılan 18 yaş üzeri 163 hasta dahil edilmiş olup, retrospektif gözlemsel bir çalışmadır. Nakil sonrası 1, 2, 3, 5, 7, 10, 14. günlerde rutin olarak tetkik edilmiş lökosit, nötrofil, nötrofil lenfosit oranı (NLO), trombosit, üre, kreatinin, glomerül filtrasyon hızı (GFR), CRP ve PCT değerleri kaydedildi. Hastaların demografik özellikleri, nakil sonrası gelişen enfektif odaklar, kültür üremeleri, rejeksiyon durumları değerlendirildi. Tüm kan tetkiklerinin ortanca değerleri hesaplandı. CRP ve PCT; ROC analizi ile değerlendirildi. İstatiksel analiz SPSS-22 versiyonu ile yapıldı, p0,05). CRP'nin, 7. günde 21,55 mg/L, 10. günde 16 mg/L, 14. günde 17,4 mg/L cut-off değerleriyle enfeksiyonu predikte etmede sırasıyla; %61,1 sensitivite ve %95,8 spesifite, %100 sensitivite ve %76,0 spesifite, 100 sensitivite ve %82,5 spesifiteye sahip olduğu saptandı. AUC değerleri sırasıyla 0,827, 0,921, 0,959 idi. PCT'nin 7. günde 0,34 ng/mL, 10. günde 0,2 ng/mL, 14. günde 0,15 ng/mL cutoff değerleriyle enfeksiyonu predikte etmede sırasıyla; %70 sensitivite ve %87,5 spesifite, %88,2 sensitivite ve %76,3 spesifite, %83,3 sensitivite ve %83,6 spesifiteye sahip olduğu saptandı. AUC değerleri sırasıyla: 0,798, 0,858, 0,900 idi. Sonuç: CRP ve PCT, ROC analizinde ilk 5 günde enfeksiyonu predikte etmede anlamsızdı fakat; PCT'nin 1,2 ve 5. günlerdeki, CRP'nin 5.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim was to evaluate the post-transplant kinetics of C-reactive protein (CRP) and procalcitonin (PCT) in the first 14 days after kidney transplantation and their role and importance in predicting infection. Materials and Methods: Our study included 163 patients over the age of 18 who underwent kidney transplantation at Ankara Bilkent City Hospital between February 2019 and January 2024. This is a retrospective observational study. Routinely examined leukocyte, neutrophil, neutrophil lymphocyte ratio (NLR), platelet, urea, creatinine, glomerular filtration rate (GFR), CRP and PCT values on days 1, 2, 3, 5, 7, 10 and 14 after transplantation were recorded. Demographic characteristics of the patients, infective foci developing after transplantation, culture growths, and rejection status were evaluated. Median values of all blood tests were calculated. CRP and PCT were evaluated with ROC analysis. Statistical analysis was performed with SPSS-22 version, p0.05). CRP with threshold values of 21.55 mg/L on day 7, 16 mg/L on day 10, and 17.4 mg/L on day 14 in predicting infection, respectively; It was found to have 61.1% sensitivity and 95.8% specificity, 100% sensitivity and 76.0% specificity, 100% sensitivity and 82.5% specificity. AUC values were 0.827, 0.921, 0.959, respectively. PCT with threshold values of 0.34 ng/mL on day 7, 0.2 ng/mL on day 10, and 0.15 ng/mL on day 14 in predicting infection, respectively; It was found to have 70% sensitivity and 87.5% specificity, 88.2% sensitivity and 76.3% specificity, 83.3% sensitivity and 83.6% specificity. AUC values were: 0.798, 0.858, 0.900 respectively.