Karaciğer kist hidatiğinde parsiytel kistektomi deneyimimiz
Our experience with partial cystectomy in liver hydatici
- Tez No: 915089
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SEVMİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ:Karaciğer kist hidatik hastalığı insanların orta konak olduğu E.Granulosus'un larva formu tarafından meydana getirilen bir paraziter enfeksiyondur. Etken; köpek, tilki, çakal, kurt, ayı vb. etçillerin otçulların et ve artıklarını tüketmesi yoluyla etkeni kapmaları neticesinde, bu hayvanların intestinal sistemine girer. Bu yırtıcılara veya dışkılarına temas neticesinde ya da çiğ veya temizlenmeden tüketilen sebze, meyve ve öbür gıda maddeleri ile veya tüketim sularıyla insanlara bulaşmaktadır. İnsan bedenine sıklıkla gastrointestinal trakt ile invaze olup akabinde çok büyük bir oranda portal sistem yokuyla karaciğere geçerek hastalığın büyük bir kısmını burada oluşturur. Ekseriyetle karaciğere yerleşip hastalık oluşturan patojen akciğerde, böbrekte, dalakta ya da başkaca bir organ ve sistemde de hastalık oluşturabilir. Bu çalışmada; kliniğimizde aynı tanıyla tedavi gören hastalara yönelik yaptığımız parsiyel kistektomi klinik deneyimimizi paylaştık. MATERYAL VE METOD: Bu çalışmada kliniğimizde 01 Ocak 2014 ile 31 Aralık 2023 tarih aralığında karaciğerin hidatik kist hastalığından dolayı laparatomiye alınan ve parsiyel kistektomi operasyonu yapılan 100 hasta yaş, cinsiyet, preop andazol kullanım öyküsü, preop PAİR, preop kist granülozus IgG, kistin tipi, en büyük kistin boyutu, kistin tek ya da multikist oluşu, kistin tek ya da çoklu segmentte bulunuşu, preop andazol kullanım öyküsü, intraop kistobiliyer fistül varlığı ve fistül onarımının yapılıp yapılmadığı, postop dren vasfı ve postop ek işlem gerekliliğinin olup olmadığı retrospektif olarak incelendi. BULGULAR: Bizim çalışmamızdaki hastaların 66'sı (%66) kadın, 34'ü (%34) erkekti. Yaş ortalaması 40.7 yıldı. En çok gözlemlenen şikayetler abdominal hassasiyet, kusma ve bulantıydı. Olgularımızın 39 tanesinde preop andazol kullanım öyküsü vardı, 61 tanesi preop andazol kullanmamıştı. 13 tanesinde preop kist granülozus IgG negatif iken, 38 hastada ise pozitifti, 49 tanesinde bakılmamıştı. 9 hastaya daha önce PAİR işlemi yapılmıştı, 91 hastaya yapılmamıştı. Bakılan 100 hastanın tamamında kistler karaciğerde izoleydi, başka organ tutulumu veya kist perforasyonu mevcut değildi. Çalışmaya alınan 100 hastadan 33 hastada tek kist, 67'sinde multi kist mevcuttu. Hastaların 30 tanesinde kist tek segmente lokalizeyken, 70 hastada multisegmenter kist mevcuttu. Ortalama kist çapı; 9.25 cm iken, kistlerinin en küçüğünün yarıçapı 2 cm ve en büyük olanın yarıçapı 10 cm idi. Gharbi sınıflamasına göre 53 (%53) hastada Tip 1 kist görülmüştür. 17 tanesinde Tip 2, 26'sında tip 3 görülmüş olup, tip 4 olan 4 kişiye operasyon uygulanmış. Ameliyat esnasında vakaların 43 tanesinde kistin safra yollarıyla ilişkili olduğu görüldü. İntraop kistobiliyer fistül tespiti yapılan ve kistobilyer fistülü onarılan hastaların 15 tanesinde postop dren vasfı safralıydı. Bunlardan 2 tanesinde postop bilioma gelişti ve yatış süreleri yaklaşık olarak 2 hafta civarında sürdü, 1 tane hastada ise eksternasyon sonrası kist lojunda apse gelişti ve postop 10. Günden sonra tekrar interne edilerek perkütan apse drenajı ve antibiyotik tedavisi verildi. postop dren vasfı safralı olan 15 hastadan 12 tanesine ERCP yapılarak sfinkterotomi yapıldı, bu 12 hastadan 4 tanesine sfinkterotomiye ek olarak ana safra kanalına stent de takıldı, 8 tanesine sadece sfinkterotomi yapıldı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE: Liver hydatid disease is a parasitic infection caused by the larval form of E.Granulosus, of which humans are the intermediate host. Active; dog, fox, jackal, wolf, bear etc. As a result of carnivores contracting the agent through consuming the meat and residues of herbivores, it enters the intestinal system of these animals. It is transmitted to humans as a result of contact with these predators or their feces, or through raw or uncleaned vegetables, fruits and other foodstuffs, or through drinking water. It often invades the human body through the gastrointestinal tract and then passes to the liver through the portal system to a large extent, where it causes the majority of the disease. The pathogen, which usually settles in the liver and causes disease, can also cause disease in the lung, kidney, spleen or another organ and system. In this study; We shared our clinical experience of partial cystectomy for patients treated with the same diagnosis in our clinic. MATERIALS AND METHODS: In this study, 100 patients who were taken to laparotomy and underwent partial cystectomy due to liver hydatid cyst disease in our clinic between 01 January 2014 and 31 December 2023 were examined according to age, gender, preoperative andazole use history, preoperative PAIR, preoperative cyst granulosus IgG, type of cyst, the size of the largest cyst, whether the cyst is single or multicyst, whether the cyst is single or The presence of multiple segments, history of preoperative andazole use, presence of intraoperative cystobiliary fistula and whether fistula repair was performed, postoperative drain quality and whether there was a need for additional postoperative procedures were examined retrospectively. RESULTS: In our study, 66 (66%) of the patients were female and 34 (34%) were male. The average age was 40.7 years. The most commonly observed complaints were abdominal tenderness, vomiting and nausea. 39 of our cases had a history of preoperative andazole use, and 61 of them did not use preoperative andazole. While preoperative cyst granulosus IgG was negative in 13 patients, it was positive in 38 patients, and was not tested in 49 of them. 9 patients had previously undergone PAIR procedure, 91 patients had not undergone it. In all 100 patients examined, the cysts were isolated in the liver, and there was no other organ involvement or cyst perforation. Of the 100 patients included in the study, 33 patients had a single cyst and 67 had multiple cysts. While the cyst was localized to a single segment in 30 patients, there were multisegmentary cysts in 70 patients. Average cyst diameter; While it was 9.25 cm, the radius of the smallest cyst was 2 cm and the radius of the largest was 10 cm. According to Gharbi classification, Type 1 cyst was observed in 53 (53%) patients. Type 2 was seen in 17 of them, type 3 was seen in 26, and 4 people with type 4 underwent surgery. During the surgery, it was seen that the cyst was related to the bile ducts in 43 of the cases. In 15 of the patients who were diagnosed with intraoperative cystobiliary fistula and whose cystobiliary fistula was repaired, the postoperative drain was bilious. Postoperative bilioma developed in 2 of them and their hospital stay lasted approximately 2 weeks. In 1 patient, an abscess developed in the cyst chamber after externalization and was re-inserted after the 10th postoperative day and percutaneous abscess drainage and antibiotic treatment was given. ERCP was performed and sphincterotomy was performed in 12 of 15 patients with postoperative biliary drainage. In addition to sphincterotomy, 4 of these 12 patients also had a stent placed in the main bile duct, and 8 of them only had sphincterotomy.