1991-2001 yılları arası 2.genel cerrahi kliniği'nde opere edilen kist hidatik olgularının değerlendirilmesi
The evaluation of current hydatic cases operated in the 2nd general surgery clinic between 1991-2001
  1. Tez No: 512937
  2. Yazar: HALUK MERGEN
  3. Danışmanlar: UZMAN HÜDAİ GENÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kist hidatik; az gelişmiş ülkelerde köpek ve kurt barsağında yaşayan Echinococcus granulosus yumurtasının bulaştığı yerlerde otlayan koyun veya sığırların etlerinin yenmesi ile oluşan paraziter bir hastalıktır. Hastalığın görüldüğü kadın/erkek oranı:1,6'dır. Hastalığın önlenmesi toplum sağlığı açısından önemlidir. Parazitin yaşam siklusu bilindiği için bu zincirin kırılması daha kolay olacaktır. ancak günümüzde bu hastalık hala bir sorun teşkil etmektedir. En etkili yöntem; toplumun eğitilmesi, hijyenik şartların sağlanması, başıboş hayvan kesiminin önlenmesi, veteriner kontrolünün arttırılmasıdır. Kist hidatik karaciğerde %69 tek kist, %31 oranında multipl kist olarak gözlenir. Karaciğerde sağ lob tutuluşu %65'tir ve en sık burada yerleşir. Sol lob tutuluşu %13 olup her iki lob tutulumundan (%8) daha fazla gözlenir. Hastaların yaş ortalaması 42,3'tür. En sık başvurma nedeni karın ağrısıdır. Yapılan fizik muayenede ise batın hassasiyeti %55 olguda rastlanmıştır. Görüntüleme yöntemlerinden en değerlisi ultrasonografidir. Bilgisayarlı tomografi destekleyicidir. Serolojide indirekt hemagglütinasyon testinin önemi büyüktür. Kist hidatiğin esas tedavi yöntemi cerrahidir. Her türlü cerrahi (radikal/konservatif) yapılabilmekte olan ülkemizde en sık konservatif cerrahi metodlar kullanılmaktadır. Konservatif cerrahi metodlardan kliniğimizde en sık kullanılanı: parsiyel kistektomi+omentoplasti'dir. Parsiyel kistektomi+omentoplasti; cost-effective olduğu, daha az kan gerektirdiği için, düşük mortalite oranı, hastanede yatış süresinin az olması sebebiyle ülkemiz için seçilecek en uygun cerrahi tedavidir.
Özet (Çeviri)
Hydatid cyst, is a parasitary disease that can be spread out by eating sheeps' and the cattle's meat which graze over the grass contaminated with the eggs of Echinococcus granulosus from the intestines of dog and wolf mainly in the underdeveloped countries. The prevention of the disease is very important regarding public health. Knowing the life cycle of this parasite, it may be possible to break off its cycle. However this disease still continues to a be a problem. The most effective way in the eradication is: education of the public, providing hygienic conditions, preventing of sacrifice of he cattle without knowing from where its origin comes and augmentation of veterinary inspection. Hydatid cyst was seen in the liver as a single cyst in 69%, as multiple cysts in 31%. Right lobe involvement was seen in about 65% of the patients being the most frequent location. Left lobe involvement was seen in 13% and is more frequently seen than involvement of two lobes which was 8%. In our series, the female to male ratio was 1.6. Average age was 42.3 years. The most frequently addressed complaint was stomach pain. In the physical examination, abdominal sensitivity was observed in 55% of patients. The most precious imaging procedure is ultrasonography. Hence, computarized tomography is used as a supportive method. serology is also important in the diagnosis of hydatid cyst, using indirect hemagglutination test. Unique treatment method of the hydatid cyst is surgery. any treatment modality either radical or conservative can be applied, the most frequent being conservative surgical methods. among the conservative methods, the most frequently used therapy is partial cystectomy+omentoplasty. Being a cost-effective procedure, without ant need of much blood, low mortality rate and low hospital stay; partial cyctectomy+omentoplasty is the first choice of surgical treatment in our country.