Genç daimi dişlerde endodontik tedavi sonrası trabeküler kemiğin fraktal analiz ile değerlendirilmesi
Evaluation of trabecular bone after endodontic treatment in young permanent teeth using fractal analysis
- Tez No: 915090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE GÜNGÖR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, Akdeniz Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'nda, 2017-2022 tarihleri arasında geleneksel apeksifikasyon (GA), tek seans apeksifikasyon (TA) ve rejeneratif endodonti (RE) uygulanmış nekrotik genç daimî dişlerin 1 yıllık takip periyodu sonrası periapikal lezyon bölgesindeki kemiğin fraktal boyut (FB) değerindeki zamana bağlı değişimi değerlendirmektir. Yöntem: Bu çalışmada GA, TA ve RE ile tedavi edilmiş açık apeksli ve periapikal lezyonlu toplam 71 diş retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Her olguda, lezyon alanındaki trabeküler kemiğin FB'si Image-J programı aracılığıyla tedavi öncesi ve tedaviden 1 yıl sonra alınan periapikal radyografiler üzerinde kutu sayma yöntemi kullanılarak fraktal analiz (FA) ile hesaplanmıştır. Veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Her üç grupta da tedavi sonrası 1 yıllık takipte FB değerleri başlangıca kıyasla anlamlı ölçüde artmıştır (p0,05). Sonuç: Çalışmamızın sonucunda, TA yönteminin periapikal iyileşme başarısının GA yönteminden yüksek olduğu ancak RE yöntemi ile diğer iki yöntem arasında fark bulunmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to evaluate the time-dependent changes in the fractal dimension (FD) of the periapical bone region after a 1-year follow-up period in necrotic young permanent teeth treated with conventional apexification (CA), one-visit apexification (OA) and regenerative endodontics (RE) at Akdeniz University, Faculty of Dentistry, Department of Pediatric Dentistry, between 2017 and 2022. Method: In this study, a total of 71 teeth with open apices and periapical lesions treated with CA, OA and RE were retrospectively evaluated. In each case, the FD of trabecular bone in the lesion area was calculated using fractal analysis (FA) on periapical radiographs taken before treatment and 1 year after treatment using the box-counting method with Image-J software. The data were statistically analyzed. Results: In all three groups, FD values significantly increased after 1-year follow-up compared to baseline (p0.05). Conclusion: Our study concluded that the OA method had a higher success rate in periapical healing compared to the CA method, but there was no significant difference between the RE method and the other two methods.