Ortaokul Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinde ibadetle ilgili konuların öğretimi
The teaching of subjects related to worship in secondary school Religious Culture and Ethics Courses
  1. Tez No: 915106
  2. Yazar: YUNUS BAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS ERPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, 2018 yılında güncellenmiş Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (DKAB) öğretim programına uygun olarak ortaokul DKAB derslerinde ibadet konularının etkinliklerle nasıl daha verimli hale getirilebileceğini incelemektedir. Ortaokul DKAB derslerinde ibadet öğretimi, öğrencilerin dini kavramları anlamalarına ve ibadetleri doğru bir şekilde uygulamalarına yardımcı olan önemli bir konudur. İbadetle ilgili konuların etkinliklerle pekiştirilmesi, öğrencilerin bu kavramları pratik örnekler ve uygulamalar aracılığıyla öğrenmelerine katkıda bulunur. Çalışma, etkinliklerin ibadet konularının öğretiminde nasıl kullanılabileceğini araştırarak, öğretmenlere öğrencilerin yaş ve gelişim düzeylerine uygun yöntemler sunmayı amaçlamaktadır. Bu çerçevede, ibadet konularında kullanılan yöntemler ve materyaller, öğrencilerin dini değerleri öğrenmesinde önemli bir rol oynar. Çalışma, ibadet konularının etkinliklerle öğretilmesinin, öğrencilerin kavramları daha iyi anlamalarına katkıda bulunduğunu ve etkinliklerin ibadet öğretimindeki önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines how worship topics can be interepreted more efficient with activities in accordance with the Secondary School Religious Culture and Ethics (DKAB) curriculum updated in 2018. Teaching worship in DKAB courses is an important subject that helps students understand religious concepts and practice worship correctly. Reinforcing worship topics with activities contributes to students learning these concepts through concrete examples and practices. The study aims to provide teachers with methods appropriate to the age and development levels of students by investigating how activities can be used in teaching worship topics. In this context, the methods and materials used in worship topics play an important role in students learning religious values. The study emphasizes that teaching worship topics with activities contributes to students understanding concepts better and highlights the importance of activities in teaching worship.