Tiroid oftalmopati hastalarında klinik özellikler ve prognostik faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of clinical features and prognostic factors in patients with thyroid ophthalmopathy
- Tez No: 915105
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN ATAKAN ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Tiroid oftalmopati hastalarının klinik aktivite skorlarına göre klinik özelliklerini, oküler parametrelerini, prognostik faktörlerini değerlendirmek ve sağlıklı kontroller ile karşılaştırmak Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel çalışmaya, 2021-2024 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Oküloplasti Birimine başvuran 40 tiroid orbitopati tanılı hastanın 77 gözü ve sağlıklı 40 kontrol olgusunun 80 gözü dahil edildi. Hastalar, klinik aktivite skoruna (KAS) göre değerlendirildi, KAS 0-2 ve KAS ≥3 olmak üzere iki gruba kategorize edildi. Yaş, cinsiyet, Graves hastalığının süresi ve uygulanan tedavi (antitiroid ilaç), sistemik hastalık öyküsü, sigara kullanım öyküsü ve süresi, diplopi varlığı ile ilgili veriler kayıt edildi. En iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), primer ve yukarı bakış pozisyonundaki göz içi basınç ölçümü (GİB), biyomikroskobik ön segment ve fundus muayaneleri ile gerçekleştirilen sistemik tetkikler (tiroid fonksiyon testleri, manyetik rezonans görüntüleme bulguları), Hertel Ekzoftalmometre ile propitozis dereceleri incelendi. Tüm tiroid orbitopati hastalarının orbitadaki vasküler yapılarının hemodinamiği, optik disk, retinal ve koroidal mikrovasküler değişiklikleri, kornea morfolojisi ve biyomekaniği değerlendirildi ve sağlıklı kontroller ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the clinical features, ocular parameters and prognostic factors of thyroid ophthalmopathy patients according to their clinical activity scores and compare them with healthy controls. Material and Methods: This cross-sectional study included 77 eyes of 40 patients with thyroid orbitopathy and 80 eyes of 40 healthy controls who applied to the Ophthalmology Department of Çukurova University Faculty of Medicine between 2021-2024. Patients were evaluated according to the clinical activity score (CAS) and categorized into two groups as CAS 0-2 and CAS ≥3. Age, gender, duration of Graves' disease and applied treatment (antithyroid drug), systemic disease history, smoking history and duration, and presence of diplopia were recorded. Best corrected visual acuity (BCVA), intraocular pressure (IOP) measurement in primary and upward gaze positions, biomicroscopic anterior segment and fundus examinations, thyroid function tests, magnetic resonance imaging (MRI) findings, and proptosis degrees with Hertel Exophthalmometer were examined. The hemodynamics of the vascular structures in the orbit, optic disc, retinal and choroidal microvascular changes, corneal morphology and biomechanics of all thyroid orbitopathy patients were evaluated and compared with healthy controls.