Gebe kadınlar ve eşlerinin gebelikte cinselliğe karşı tutumlarının karşılaştırılması
Comparison of pregnant women and their partners' attitudes toward sexuality during pregnancy
  1. Tez No: 915113
  2. Yazar: KADER YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR IRMAK VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yapılan bu araştırmada gebelik sürecinde kadınların ve eşlerinin cinselliğe karşı tutumlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırma tanımlayıcı tipte olup, araştırmaya kadın doğum polikliniğine başvuran 249 kadın ve 246 erkek eş olmak üzere toplam 495 birey katılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde“Kişisel Bilgi Formu”ile“Gebelikte Cinselliğe Karşı Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Veri analiz sürecinde ise SPSS 25.0 programında iki gruplu demografik değişkenler için bağımsız örneklem t-testi, ikiden fazla gruplu demografik değişkenler için ise tek yönlü Anova analizinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonunda kadın ve erkeklerin gebelikte cinselliğe yönelik tutumlarının olumlu olduğu, cinsel yaşamlarından memnun olma düzeyleri ile cinsel tatmin sağlama ve gebelikte cinsellik hakkında bilgi edinme eğilimlerinin yüksek olduğu bulunmuştur. Araştırmaya katılan kadınların gebelikte cinselliğe yönelik tutumlarının eğitim durumlarına, eşin eğitim düzeyine, eşin herhangi bir işte çalışma durumuna, isteyerek/flört ederek evlenme durumlarına, gebelikte cinsel ilişki sıklığına, gebelikte cinsellikten uzaklaşma durumuna, gebelikte cinsel yaşamdan memnun olma durumuna, gebelikte eşin cinsel yaşamdan memnun olma düzeyine, gebelikte cinsel ilişkiden tatmin olma durumuna, gebelikte cinsellik hakkında bilgi alma ve gebelikte cinsellik yaşarken ağrı hissetme durumuna göre anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the attitudes of women and their partners toward sexuality during pregnancy. The research was descriptive in nature and included a total of 495 participants: 249 pregnant women and 246 male partners who visited a gynecology outpatient clinic. Data were collected using a“Personal Information Form”and the“Attitudes Toward Sexuality During Pregnancy Scale.”For data analysis, SPSS 25.0 was used; an independent samples t-test was applied for demographic variables with two groups, and one-way ANOVA was utilized for demographic variables with more than two groups. The study revealed that both women and men had positive attitudes toward sexuality during pregnancy. Participants reported high levels of satisfaction with their sexual lives, as well as a strong tendency to achieve sexual satisfaction and seek information about sexuality during pregnancy. Among women, attitudes toward sexuality during pregnancy significantly differed based on educational level, partner's educational level, partner's employment status, marital arrangement (e.g., consensual or arranged marriage), frequency of sexual activity during pregnancy, withdrawal from sexuality during pregnancy, satisfaction with sexual life during pregnancy, partner's satisfaction with sexual life during pregnancy, sexual satisfaction during pregnancy, obtaining information about sexuality during pregnancy, and experiencing pain during sexual activity in pregnancy (p0,05).