Türk yerel yönetimleri ile Afganistan yerel yönetimlerinin yasal ve yapısal açıdan karşılaştırılması
Legal and structural comparison of Turkish local governments and Afghanistan local governments
  1. Tez No: 915125
  2. Yazar: AZIZULLAH ARSARY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZULLAH ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yerel yönetim birimleri, temel olarak yerel halkın ortak ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulmuşlardır. Bu birimler, zaman içerisinde bulundukları sosyo-ekonomik ve siyasi özelliklere şekillenmişlerdir. Bugün birçok ülkede yerel yönetim birimlerine yönelik hem yasal hem de yapısal düzenlemeler yapılarak bu birimlerin daha çok ön plana çıkarılması hedeflenmektedir. Birçok ülkede olduğu gibi, Türkiye'de de yerel yönetimlere yönelik önemli düzenlemeler yapılmakta ve özellikle 2000 yılından sonra Türk yerel yönetim birimlerin görev ve yetkileri artırılmıştır. Afganistan Devleti (resmi adıyla Afganistan İslam Cumhuriyeti) ise yerel yönetimlere yönelik çeşitli düzenlemeler gerçekleştirse de ülkenin yerel yönetim birimleri istenen düzeyde etkin olamamaktadır. Dolayısıyla Türk yerel yönetimleri ile Afganistan yerel yönetimleri karşılaştırıldığında, Türkiye'deki yerel yönetim birimlerinin hem daha özerk hem de daha fazla yetkiye sahip oldukları görülmektedir. Bu çalışmanın amacı da Türk ve Afganistan yerel yönetimlerinin yasal ve yapısal açıdan karşılaştırılarak yaşanan sorunlara yönelik çözüm önerileri getirmektir.
Özet (Çeviri)
Local government units are basically established to meet the common needs of the local people. These units have been shaped by the socio-economic and political characteristics in which they are located over time. Today, in many countries, it is aimed to bring these units to the forefront by making both legal and structural arrangements for local government units. As in many countries, important arrangements are being made for local governments in Turkey, and especially after 2000, the duties and authorities of Turkish local government units have been increased. Although the State of Afghanistan (officially known as the Islamic Republic of Afghanistan) has made various arrangements for local governments, the local government units of the country are not as effective as desired. Therefore, when Turkish local governments and Afghan local governments are compared, it is seen that local government units in Turkey are both more autonomous and have more authority. The aim of this study is to compare Turkish and Afghan local governments in terms of legal and structural aspects and to offer solutions to the problems experienced.