Türkiye'de yapılan tarımsal desteklerin merkezi yönetim bütçesi ve ekonomi üzerindeki etkileri
The effects of agricultural supports in Turkey on the central government budget and the economy
- Tez No: 915144
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE DAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Tarım sektörü, insanın beslenme ihtiyacını karşıladığından hayati önem taşıyan ve alternatifi olmayan nitelik taşımaktadır. Bunun yanında tarım sektörünün, ülke nüfusunun gıda ihtiyacını karşılama, sanayi sektörüne ham madde sağlama ve milli gelire katkı gibi çeşitli özellikleri de bulunmaktadır. Tarım sektörü, bitkisel üretim, hayvancılık orman ve su ürünlerinde yapılan ekonomik faaliyetleri kapsamaktadır ve Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörüdür. Çalışmanın amacı, Türkiye'de 2006- 2023 döneminde, tarım sektörü üreticilerine aktarılan tarımsal desteklerin bütçe ve ekonomi üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Çalışmanın yönteminde ise, konu ile ilgili teorik ve uygulama konusunda bilgi veren; kitaplar, makaleler, bildiriler, konferanslar, internet kaynaklarından bilgilere ulaşılıp değerlendirme yapılmıştır. Çalışmanın sonunda, Türkiye'de tarıma yapılan destek miktarlarının belirlenen oranın altında kaldığı için bütçe üzerinde yük oluşturmadığı görülmüştür. Tarımsal destekleme ödemelerinin, tarım sektörüne doğru stratejiler ile aktarıldığında, ekonomi üzerinde olumlu etkiler meydana getireceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The agricultural sector is of vital importance and has no alternative as it meets the nutritional needs of the people. In addition, the agricultural sector has various features such as meeting the food needs of the country's population, providing raw materials to the industrial sector and contributing to the national income. The agricultural sector covers economic activities carried out in plant production, animal husbandry, forestry and aquaculture and is the locomotive sector of the Turkish economy. The aim of the study is to examine the effects of agricultural supports transferred to agricultural sector producers in Turkey in the period 2006-2023 on the budget and economy. In the method of the study, information was obtained from books, articles, notices, conferences and internet sources that provide theoretical and practical information on the subject and evaluated. At the end of the study, it was seen that the support amounts made to agriculture in Turkey did not create a burden on the budget since they were below the determined rate. It was concluded that agricultural support payments, when transferred to the agricultural sector with the right strategies, would have positive effects on the economy.