Özel yetenekli öğrencilerin fen bilimleri öğretmenlerine yönelik tasarlanan argümantasyon tabanlı mesleki gelişim destek programının etkililiğinin incelenmesi
Examining the effectiveness of an argumentation-based professional development support program designed for science teachers of gifted students
  1. Tez No: 915145
  2. Yazar: MELİKE AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR SEDA ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Ülkemizde özel yetenekli öğrencilere sunulan eğitim öğretim hizmetleri Millî Eğitim Bakanlığı bünyesindeki Bilim ve Sanat Merkezlerinde gerçekleştirilmektedir. Alanyazında yer alan araştırmalar bu merkezlerde özel yeteneklilere eğitim vermekte olan fen bilimleri öğretmenlerinin, çeşitli konulara ilişkin mesleki gelişim etkinliklerine ihtiyaç duyduğunu göstermektedir. Bu araştırmanın amacı; Bilim ve Sanat Merkezlerinde özel yetenekli öğrencilerin eğitiminde görevli fen bilimleri öğretmenlerine yönelik argümantasyona dayalı öğretim becerisini geliştirmeyi hedefleyen bir mesleki gelişim destek programı tasarlamak ve tasarlanan mesleki gelişim destek programını uygulamaktır. Tasarlanan mesleki gelişim destek programındaki argümantasyon etkinliklerinin içeriği ise bilimin doğası temelli planlanmıştır. Bu araştırmada fen bilimleri öğretmenlerine verilen mesleki gelişim destek programının bilimin doğası ve argümantasyona dayalı olarak tasarlanmasının nedeni; hem yapılan alanyazın taramasında hem de bu araştırma kapsamında ülkemizin farklı illerindeki Bilim ve Sanat Merkezlerinde görev yapmakta olan fen bilimleri öğretmenleri ile yapılan mülakatlarda; özel yetenekli öğrencilerin fen bilimleri öğretmenlerinin mesleki gelişimine yönelik araştırmaların sınırlı sayıda olduğunun ve öğretmenlerin bu konuda önemli bir ihtiyaç hissettiğinin dikkat çekmesidir. Araştırmanın çalışma grubu, ülkemizin farklı bölgelerinde yer alan Bilim ve Sanat Merkezlerinde görevli fen bilimleri öğretmenleri arasından gönüllülük esasına göre seçilmiştir. Araştırma karma yöntem desenlerinden yakınsayan paralel desen ile desenlenmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi; özel yetenekli öğrencilerin fen bilimleri öğretmenlerinin mesleki gelişimlerini destekleyecek ve onlara rehber olabilecek eğitimlere ihtiyaç duyduğunu göstermektedir. Buna ek olarak tasarlanan mesleki gelişim destek programı sayesinde öğretmenlerin argümantasyona dayalı bir öğretim süreci tasarlama ve uygulama becerilerinin geliştiği ve bu gelişimin sınıf ortamında yansımalarının gözlemlenebildiği de araştırmanın dikkat çekici sonuçları arasındadır.
Özet (Çeviri)
In our country, education and training services provided to gifted students are carried out in Science and Art Centres under the Ministry of National Education. Studies in the literature show that science teachers who provide education to gifted students in these centres need professional development activities on various subjects. The aim of this study is to design a professional development support programme aiming to develop argumentation-based teaching skills for science teachers teaching gifted students in Science and Art Centres and to implement the designed professional development support programme. The content of the argumentation activities in the designed professional development support programme was planned based on the nature of science. The reason why the professional development support programme given to science teachers in this study was designed based on the nature of science and argumentation is that both in the literature review and in the interviews conducted with science teachers working in Science and Art Centres in different provinces of our country within the scope of this study, it was pointed out that there is a limited number of studies on the professional development of science teachers of gifted students and that teachers feel an important need in this regard. The study group of the research was selected on the basis of volunteerism among science teachers working in Science and Art Centres located in different regions of our country. The research design was determined as a convergent parallel design from mixed method designs. The analysis of the data obtained from the research shows that science teachers of gifted students need trainings that can support and guide their professional development. In addition to this, it is among the remarkable results of the study that thanks to the professional development support program designed, teachers' ability to design and implement an argumentation-based teaching process improved and the reflections of this improvement in the classroom environment could be observed.