Uzman bir masterıng mühendisi ve iZotope Ozone 11 Masterıng Asistanının mastering yaklaşımlarının karşılaştırılması
Comparison of mastering approaches of an expert mastering engineer and iZotope Ozone 11 Mastering Assistant
- Tez No: 915241
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET AYDINLI GÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Günümüzde hızla gelişmekte olan yapay zekâ teknolojisi birçok endüstride kullanım alanı bulmuş ve kısa sürede popülerlik kazanmıştır. Bu gelişme müzik endüstrisini de etkilemiş ve ses mühendislerine çeşitli çözümler sunan yapay zekâ uygulamaları geliştirilmiştir. Yaşanan yapay zekâ devrimi ile yapay zekâ uygulamalarının müzik prodüksiyonu aşamalarında çalışan uzmanlara bir alternatif oluşturup oluşturamayacağı, akla gelen ilk sorulardan biri haline gelmiştir. Bu araştırma uzman bir mastering mühendisinin mastering yaklaşımı ile iZotope Ozone 11 Master Assistant yazılımının yapay zekâ destekli mastering yaklaşımını karşılaştırarak, yapay zekâ destekli mastering yaklaşımının uzman bir mühendis yaklaşımına benzerliğinin değerlendirilmesini konu almaktadır. Çalışma Caz, Rock, Hiphop ve Elektronik Dans Müzik türündeki dört farklı eser üzerinden gerçekleştirilmiştir. Seçilen eserlere her iki yaklaşım tarafından mastering işlemi uygulanmıştır. Mastering çıktıları spektral ve dinamik analizler ile incelenmiş, her iki mastering yaklaşımının farklılıkları ve benzerlikleri tespit edilmiştir. Yapılan spektral ve dinamik analizler ile mastering çıktılarının tonal dengeleri, ortalama gürlük seviyeleri, dinamik aralık değerleri ve gerçek tepe noktası sınırlaması verilerine ulaşılmış ve bu değerler üzerinden iki farklı mastering yaklaşımı karşılaştırılmıştır. Yapılan karşılaştırmalar sonucunda frekans dağılımı ve tonal denge oluşturma bakımından iZotope Ozone 11 Mastering Assistant yazılımının uzman mastering mühendisiyle benzer bir eğriyi takip ettiği görülürken, ortalama gürlük değerleri, dinamik aralık seviyeleri ve gerçek tepe noktası sınırlaması bakımından uzman mastering mühendisinin yaklaşımını takip edemeyip, farklı değerler uyguladığı görülmüştür. Elde edilen bulgular ile dışarıdan bir insan müdahalesi olmadan iZotope Ozone Mastering Asistanı'nın mastering yaklaşımının ortalama gürlük değerleri, dinamik aralık seviyeleri ve gerçek tepe noktası sınırlaması işlemlerini etkin bir şekilde gerçekleştiremediği ancak bu aracın yapay zekâ desteğiyle sağladığı mastering işlemlerinin standartları karşılayacak şekilde revize edilmesi durumunda etkili mastering çözümleri sunabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence technology, which is rapidly developing today, has found usage in many industries and has rapidly gained popularity. This development has also affected the music industry and artificial intelligence applications that offer various solutions to sound engineers have been developed. With the artificial intelligence revolution, one of the first questions that comes to mind is whether artificial intelligence applications can provide an alternative to experts working in music production stages. This research compares the mastering approach of an expert mastering engineer with the artificial intelligence assisted mastering approach of iZotope Ozone 11 Master Assistant software and evaluates the similarity of the artificial intelligence assisted mastering approach to the approach of an expert engineer. The study was carried out on four different works in the genres of Jazz, Rock, Hiphop and Electronic Dance Music. The mastering process was applied to the selected works by both approaches, the mastering outputs were analysed by spectral and dynamic analyses, and the differences and similarities of both mastering approaches were determined. With the spectral and dynamic analyses, tonal balances, general loudness levels, dynamic range values and real peak limitation data of the mastering outputs were obtained and two different mastering approaches were compared based on these values. As a result of the comparisons, it was observed that iZotope Ozone 11 Mastering Assistant software followed a similar curve with the expert mastering engineer in terms of frequency distribution and tonal balance, while it could not follow the approach of the expert mastering engineer in terms of average loudness values, dynamic range levels and true peak limitation, and applied different values. With the findings obtained, it is concluded that the mastering approach of iZotope Ozone Mastering Assistant cannot effectively perform average loudness values, dynamic range levels and true peak limitation without external human intervention, but that this tool can provide effective mastering solutions as a result of revising the mastering processes provided by artificial intelligence to meet the standards.