The effects of mobile devices on secondary school students' academic achievement and attitudes towards vocabulary learning
Mobil cihazların ortaokul öğrencilerinin akademik başarısı ve kelime öğrenmeye karşı tutumları üzerindeki etkileri
- Tez No: 871406
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SERKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, mobil cihazların öğrencilerin akademik başarıları ve İngilizce yeni kelimeler öğrenmeye karşı tutumları üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Teknolojinin resmi eğitim ortamlarında ve resmi olmayan ortamlarda bireysel dil öğrenme sürecinde kullanımının sonuçlarının neler olduğu dijital çağımızın merak ettiği konulardan birisidir. Ayrıca, dil öğrenme sürecini teknolojik cihazlarla resmi ve resmi olmayan ortamlarda desteklemek, genellikle eğitim politikalarının üreticileri tarafından yatırım yapılan güncel bir konudur. Bazı ülkelerde, bu gruba ülkemizi de dahil edebiliriz, anaokulundan itibaren yabancı dil eğitimi verilmesi ve hatta toplumun bir yabancı dil öğrenmenin öneminin bilincinde olmasına rağmen, yabancı dil öğrenme sürecinden beklenen şekilde yararlanılamamaktadır. Küresel bir köye dönüşen dünyamızda teknoloji sayesinde dil öğrenme sürecini teknolojik cihazların entegrasyonuyla desteklemek yeni bir perspektiftir. Teknolojik cihazların dil öğrenme sürecine entegrasyonundan en yüksek düzeyde faydalanmak, uzun süredir çözülemeyen sorunlara çözüm bulmak ve bağımsız olarak bir yabancı dil öğrenmek isteyen herkese fırsat sağlamak için derin araştırmalar yapılmalı ve iyi uygulamalar paylaşılmalıdır. Bu amaçlarla, çalışmamız 2023-2024 akademik yılının ikinci döneminde Ankara'daki bir devlet okulunda karma yöntem kullanılarak 111 öğrenci ile yürütülmüştür. 8 hafta süren uygulama sürecinde, ders kitabının dördüncü ünitesinde yer alan ve 5 kategoriden oluşan İngilizce kelimeler öğretilmiştir. Öğrencilerin bilgi birikimleri, hazır olma durumları ve akademik seviyeleri, ilgili okulda çalışan beş uzman dil öğretmeni tarafından önceki yılların müfredatına uygun olarak hazırlanan bir ön testle belirlenmiştir. Araştırmada kullanılan ön test, çalışma grubuna uygulanmadan önce 8. sınıf öğrencileriyle yapılan pilot çalışmada kullanılmış, yüzey ve kapsam geçerliliği, güvenirlik katsayısı hesaplanmıştır. Sorular üzerinde gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra deney ve kontrol grupları oluşturulmuştur. Deney grubunda, dijital ve sosyal ortamların kullanıldığı mobil cihazlar bağımsız değişkenler olarak sürece dahil edilmiştir. Ancak kontrol grubunda, herhangi bir teknolojik cihaz kullanmadan klasik öğretim yöntemlerini kullanılmıştır. Uygulamanın sonunda öğrencilere ön test olarak uygulanan ölçme aracı son test olarak tekrar uygulanmış ve veriler SPSS programıyla analiz edilerek sonuçları sunulmuştur. Katılımcılar, İngilizce kelime öğrenme süreciyle ilgili düşünceleri ve duyguları için nitel veri kaynağı olarak görüşmelerle değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda deney ve kontrol gruplarının performansları arasında anlamlı bir fark oluştuğu, deney grubunda bulunan öğrencilerin sınav ortalamalarını belirgin bir şekilde attırırken, İngilizce kelime öğrenmeye karşı olumlu tutum geliştirdiği de belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study is to explore whether mobile devices affect the academic achievement and attitudes of students toward vocabulary learning. It is one of the concerns that our digital era is concerned with: what are the outcomes of employing technology in formal education settings as well as in the process of individual language acquisition outside of official settings? Moreover, supporting the language learning process within and outside the formal settings with technological devices is a current issue mostly invested by education policy makers. Some countries such as Türkiye have not benefited as expected from the investment in foreign language learning process even though we have been teaching a foreign language since kindergarten and our society has conscious of the great value of mastering a foreign language. It is a new perspective that supports a language learning process by integrating technological devices in our world which turned into an enormous global village thanks to technology. We have to make deep research and share good applications to fully utilize the incorporation of technology into the process of learning a language at the highest level, to find solutions to the problems that remained unsolved for a long time, and to provide an opportunity to anyone willing to learn a foreign language independently. With these aims, this study was conducted with 111 students in a state school in Ankara by using a mixed research method in the second term of the 2023-2024 academical year. During the treatment which lasted for 8 weeks, English vocabulary appearing in the fourth unit of the course book was taught. This vocabulary consists of five different categories. Students' background information, readiness, and academic levels were identified with a pre-test prepared by the curriculum of the previous years. Thereafter, experimental and control groups were formed. As an independent variable, in the experimental group mobile devices with digital and social platforms were manipulated into the process. However, in the control group, teachers used classical teaching methods without using any technological devices. At the end of the treatment, a post-test was applied to the students. The post-test was prepared by five language teachers working in this school. The post-test was used in the pilot study before applying the study group, and the face and content validity along with reliability coefficient value were calculated. The data analysis was conducted with the SPSS office program and results were presented. The participants were interviewed for their thoughts and feelings about learning English vocabulary with mobile devices as qualitative data sources. At the end of the study, it was retained that there had been a considerable difference between the results of the students in experimental and control groups while developing positive attitude towards learning English vocabulary.