Velilerin görüşleri doğrultusunda öğretmen kavramı (Metaforik bir çalışma)
The concenpt of teacher in accordance with the vi̇ew of parents (A metaphori̇cal work)
  1. Tez No: 470267
  2. Yazar: ALİ SAYIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, velilerin öğretmenlik mesleğini algılanışını metaforlar yardımı ile analiz etmektir. Araştırmada karma metodu deseni kullanılarak nitel ve nicel araştırma yöntemleri uygulanmıştır. Çalışma örneklemi olarak, seçkisiz olmayan örneklem yöntemlerinden basit seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Kullanacağımız anketi oluştururken ilk önce literatür taraması yapılmış ve araştırmanın evreninde bulunan 140 veliye taslak anket uygulanmıştır. En son olarak da alanında uzman iki öğretim görevlisinin taslağı incelmesinden sonra anket maddesi yeniden düzenlenmiş ve uygulamaya hazır hale getirilmiştir. Çalışmada veri toplama için araştırmacı tarafından geliştirilen anket kullanılmıştır. İlk bölümde velilerin kişisel bilgileri, ikinci kısmında ise metafor önermeleri yer almaktadır. Önermeler 1“Hiç katılmıyorum”, 2“Kısmen katılıyorum”, 3“Fikrim yok”, 4“Katılıyorum”ve 5“Tamamen katılıyorum”şeklinde değerlendirilmiştir. Veri toplama aracında bir de açık uçlu soru bulunmaktadır. Kahramanmaraş il merkezi ve ilçelerinde ilkokul, ortaokul ve lisede öğrencisi olan velilerden tesadüfi seçim yöntemi kullanılarak 1200 veliye sorulmuş bunlardan 930 velinin anketi geri dönmüştür. Anket yoluyla elde edilen verilerin geçerlilik için faktör analizi yapılmış, verilerin çözümlenmesinde SPSS 20 programı kullanılarak analizinde aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri bulunulmuştur. Velilerin aylık gelir durumu, eğitim durumu ve çocuklarının bulunduğu eğitim kademesi değişkenlerine göre farklılık olup olmadığını bakmak için anketteki maddeleri birer birer tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Anlamlı farkların hangi gruplar arasında olduğunu bulmak için de Post-Hoc Tukey Hsd testi kullanılmıştır. Cinsiyet değişkeni için de t -testi uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre veliler 125 tane farklı metafor oluşturmuştur. Bu metaforlar 13 farklı kategoriye ayırtılmıştır. Anketteki metaforlarla ilgili en fazla öğretmenlik mesleği için; mum-ışık- güneş, şemsiye ve kalem metaforlarına katılım olduğu görülmüş, velilerin algısına göre en düşük düzeyde; tatilci, yasak savar ve tehditkâr metaforlarına katıldıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the perception of teaching profession through metaphors from parents' perspectives. Qualitative and quantitative research methods were applied in the study using mixed method pattern. As study sample, simple random sampling of selective sample methods was used in the study. In forming the survey, initially, literature review was carried out and, draft survey was applied to 140 parents. Finally, scale items were re-organised and made ready for application after being examined by two instructors mastering their fields. As data collection tool, likert survey with two parts was used. In the first part exists personal knowledges of the parents and metaphor propositions in the second part. The propositions were evaluated as: 1“ I don't agree at all”, 2“ I agree partly”, 3“I have no idea”, 4“I agree”, 5“I agree exactly”. Also, an open-ended question was available in the data collection tool. Using random selection method, the survey was applied to 1200 parents with children in primary, secondary and high schools in the province of Kahramanmaraş and its counties. 930 surveys of these parents returned. Factor analysis of the data collected through survey was made for validity. Using SPSS. 20.0 program in the analysis of the data, arithmetic mean and standard deviation values were calculated. Items in the survey were applied one-way analysis of verience to look at whether there is any difference according to the variables like monthly incomes of famillies, their educational background and their children's lavel of education. According to the results of the study, parents formed 125 different metaphors. These metaphors were classified into 13 different categories. As regards the metaphors in the survey, parents agreed the most with the metaphors like candle-light-sun, umbrella and pencil for teaching profession; and parents agreed the least with metaphors like holiday-maker, ban-repellent and menacing.