Fotokatalitik özellik gösteren anataz yapının üretilmesi ile timol mavi tekstil boyar maddenin parçalanması
Degradation of thymol blue textile dye by production of anatase structure showing photocatalytic properties
- Tez No: 915256
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN AVCIATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
TiO2 anataz, brukit ve rutilden oluşan kristal fazlarıyla bilinir. Nano boyutlu anataz formundaki TiO2 tozları, atık sudaki zararlı kimyasalları parçalayarak çevre temizliğinde önemli rol oynayan fotokatalizörlerden biridir. Anataz formu, çevresel saflaştırmada fotokatalizör, gaz sensörü, pigment ve katalizör olarak çeşitli uygulamalarda öne çıkmaktadır. Titanyum dioksit, çevre temizliği ve enerji üretimindeki teknolojik gelişmelerde büyük ilgi gören yarı iletken oksitlerden biridir. Hava ve sudaki organik yabancı maddelerin uzaklaştırılması, suyun iyonlara ayrıştırılması ve hidrojen üretilmesi gibi çeşitli uygulamalarda fotokatalizör olarak geniş bir kullanım alanına sahiptir. Diğer benzer malzemelerle karşılaştırıldığında maliyetinin düşük olması, toksisitesinin düşük olması ve sıcaklık/kimyasal dayanımının yüksek olması nedeniyle tercih edilmektedir. Bu çalışmada anataz formundaki TiO2'nin nanoboyutlu tozları asit kullanılmadan hidrotermal yöntemle 215 °C'de 12 saat süreyle sentezlendi. Sentezlenen malzemenin fiziksel ve kimyasal özellikleri XRD, EDS ve SEM analizleri ile karakterize edildi. Ayrıca nanokristalin TiO2 tozunun fotokatalitik özellikleri ve timol mavisi tekstil boyası çözeltisinin UV ışığı altında bozunması, belirli zaman aralıklarında alınan numuneler UV ışığına maruz bırakılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
TiO2 is known for its crystal phases consisting of anatase, brucite and rutile. TiO2 powders in nano-sized anatase form are one of the photocatalysts that play an important role in environmental purification by breaking down harmful chemicals in wastewater. The anatase form is prominent in various applications as a photocatalyst in environmental purification, as a gas sensor, pigment and catalyst. Titanium dioxide is one of the semiconductor oxides that has attracted great attention in technological advances in environmental purification and energy production. It has a wide range of uses as a photocatalyst in various applications such as removing organic impurities in air and water, decomposing water into ions and producing hydrogen. Compared to other similar materials, it is preferred due to its lower cost, low toxicity and high temperature/chemical resistance. In this study, nanosized powders of TiO2 in anatase form were synthesized by hydrothermal method without using acid at 215 °C for 12 hours. The physical and chemical properties of the synthesized material were characterized by XRD, EDS and SEM analyses. Additionally, the photocatalytic properties of nanocrystalline TiO2 powder and the degradation of thymol blue textile dye solution under UV light were examined by exposing the samples taken at certain time intervals to UV light.