Yargının bağımsızlığı ve hesap verebilirliği: Türkiye örneği
Independence and accountability of the judiciary: The case of Türkiye
- Tez No: 915255
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 380
Özet
Bu tez, yargının bağımsızlığı ve hesap verebilirliği arasındaki ilişkiyi hem teorik hem de pratik düzeyde ele alarak literatürdeki önemli bir boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Bu çerçevede, yargının aynı anda hem bağımsız hem de hesap verebilir olup olamayacağı ile olmasının gerekip gerekmediği ve bir arada var olabilmeleri için gerekli koşullar incelenmektedir. İlk bölümde, yargının bağımsızlığının ve hesap verebilirliğin anlamı ve teorik çerçevesi ele alınmaktadır. İkinci bölümde, uluslararası standart belirleme çabalarına odaklanılarak, yargının hesap verebilirliğinin temelini oluşturan hukuki çerçeve analiz edilmektedir. Üçüncü bölümde ise Türkiye'de yargının bağımsızlığı ve hesap verebilirliği üzerine kapsamlı bir çalışma sunulmaktadır. Çalışmanın nicel boyutu“Türkiye'de Yargının Bağımsızlığı ve Hesap Verebilirliğinin Biçimsel Durumu”Endeksinin uygulanmasını içerirken, nitel boyutu“Türkiye'de Yargının Bağımsızlığı ve Hesap Verebilirliği Algısı”üzerine yapılan mülakatları içermektedir. Bu ikili yaklaşım, yargının bağımsızlığının ve hesap verebilirliğinin hem de jure hem de de facto durumunu incelemekte ve ikisi arasındaki farklılıkları vurgulamaktadır. Endeks sonuçları, Türkiye'de yargının bağımsızlığı ve hesap verebilirliğinin biçimsel durumunun, uluslararası örneklere kıyasla önemli eksiklikler taşıdığı yönündedir. Alan araştırması bulguları da, yargının bağımsızlığının ve hesap verebilirliğinin fiili durumunun nasıl algılandığı konusunda olumsuz bir sonuca işaret etmektedir. Yargı profesyonelleri, bu alanlarda ciddi yapısal ve uygulamaya ilişkin sorunlar olduğunu belirtmektedir. Bu sorunlara rağmen çalışma, yargının bağımsızlığı ve hesap verebilirliğinin birbirini tamamlayabileceği ve uygun koşullar altında aralarında optimum bir dengenin sağlanabileceği sonucuna varmaktadır. Araştırmanın bir diğer önemli bulgusu, biçimsel duruma ilişkin sonuçlar ile fiili durum algısı arasında belirgin bir uyumsuzluk bulunmasıdır. Bu durum, yalnızca biçimsel durumun incelenmesinin yanıltıcı olabileceğini işaret etmektedir. Tez, yargının bağımsızlığını ve hesap verebilirliğini güçlendirmeye yönelik somut ve uygulanabilir çözüm önerileriyle sonlandırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to fill an important gap in the literature by addressing the relationship between independence and accountability of the judiciary at both theoretical and practical levels. It examines whether the judiciary can and should be both independent and accountable at the same time and the conditions for their co-existence. In the first part, the meanings and theoretical framework of judicial independence and accountability are discussed. The second part analyses the legal framework that constitutes the basis of accountability of the judiciary, focusing on international standard-setting efforts. The third part presents a comprehensive study on the independence and accountability of the judiciary in Turkey. The quantitative aspect involves applying the“Formal Status of the Independence and Accountability of the Judiciary in Turkey”Index, while the qualitative aspect includes interviews on the“Perception of the Independence and Accountability of the Judiciary in Turkey”. This dual approach examines both the de jure and de facto status of independence and accountability of the judiciary and highlights the differences between the two. The Index results indicate that the formal state of independence and accountability of the judiciary in Turkey has significant shortcomings compared to international examples. Field research findings indicate a negative perception of the judiciary's de facto independence and accountability. Judicial professionals indicate that there are serious structural and practical problems in these areas. Despite these problems, the study concludes that the independence and accountability of the judiciary can complete each other and an optimum balance between them can be achieved under appropriate conditions. Another key finding is the significant difference between the de jure situation and the perception of the de facto situation. This indicates that analysing only the formal situation may be misleading. The thesis concludes with concrete and applicable recommendations for strengthening the independence and accountability of the judiciary.