Antalya ili armut yetiştirilen alanlardan yerli entomopatojen fungusların izolasyonu ve morfolojik tanısı ile armut psillidi [Cacopsylla pyri (L.) (Hemiptera: Psyllidae)]'ne karşı etkinliklerinin test edilmesi
Isolation and morphological identification of indigenous entomopathogenic fungi from pear-growing areas in Antalya province and testing their efficacy against pear psyllid [Cacopsylla pyri (L.) (Hemiptera: Psyllidae)]
- Tez No: 915259
- Danışmanlar: PROF. DR. FEDAİ ERLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, Armut psillidi (Cacopsylla pyri)'ne karşı Antalya iline bağlı Korkuteli ilçesinde armut yetiştirilen alanlarından izole edilen entomopatojen fungus türlerinin etkinliği araştırılmıştır. Bu amaçla alınan ölü böcek kadavraları, enfekteli olduğundan şüphelenilen canlı böcekler ve alınan toprak numunelerinden izolasyonlar yapılmış ve morfolojik yöntemler kullanılarak teşhisleri yapılmıştır. PDA (Patates Dekstroz Agar) besi kültürü ortamındaki morfolojik özelliklerine göre, Aspergillus (1), Penicillium (1), Beauveria (7)ve Metarhizium (1) cinslerine bağlı 9 fungus izolatı tespit edilmiştir. Ancak yapılan ön patojenisite testlerinde, elde edilen 9 fungal izolattan Beauveria izolatlarının zararlıya etkili olduğu görülmüştür. Görüntülü ışık mikroskobu (Leica marka DM2500 model) kullanılarak yapılan morfolojik çalışmalarda, etkili bulunan fungal izolatların dış görünüşü, hif ve konidiofor yapısı ve spor şekilleri dikkate alınarak ilgili literatür yardımıyla Beauveria bassiana türüne ait oldukları belirlenmiştir. Ön testlerde etkili bulunan B. bassiana (AK7P1, AK9P3, AK12T8, AK23P6, AK17T1) izolatları, C. pyri'nin yumurta, nimf ve erginlerine karşı laboratuvarda etkinlik testlerine tabi tutulmuştur. Testlerde tüm B. bassiana izolatları 1x105, 1x106 ve 1x107 konidi/ml spor yoğunluğunda kullanılmıştır. Patojenisite testlerinde, B. bassiana izolatları zararlının yumurta ve ergin dönemlerine karşı fazla bir etkinliğe sahip değilken, nimf dönemlerine karşı %50-70 arasında değişen ölümler meydana getirmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Armut Psillidi, Beauveria bassiana, Cacopsylla pyri, Entomopatojen Fungus, Mikrobiyal Mücadele
Özet (Çeviri)
In this study, the effectiveness of entomopathogenic fungal species isolated from pear- growing areas in Korkuteli district of Antalya province against pear psyllid (Cacopsylla pyri) was investigated. For this purpose, isolations were made from dead insect cadavers, live insects suspected to be infected and soil samples taken and their identifications were made using morphological methods. According to their morphological characteristics in PDA (Potato Dextrose Agar) culture medium, 9 fungal isolates belonging to the genera Aspergillus (1), Penicillium (1), Beauveria (7) and Metarhizium (1) were detected. However, in the preliminary pathogenicity tests, among the 9 fungal isolates obtained it was observed that Beauveria isolates were effective against the pest. In the morphological studies using compound microscope (Leica brand DM2500 model), it was determined that the effective fungal isolates belonged to Beauveria bassiana species by considering their external appearance, hyphae and conidiophore structure and spore shapes with the help of the relevant literature. Beauveria bassiana (AK7P1, AK9P3, AK12T8, AK23P6, AK17T1) isolates found effective in preliminary tests were subjected to pathogenicity tests in the laboratory against eggs, nymphs and adults of C. pyri. In the tests, all B. bassiana isolates were used at spore densities of 1x105, 1x106 and 1x107 conidia/ml. In pathogenicity tests, B. bassiana isolates were not seen to be very effective against the egg and adult stages of the pest, while they caused mortality ranging from 50-70% against nymphal stages. KEYWORDS: Beauveria bassiana, Cacopsylla pyri, Entomopathogenic fungus, Microbial control, Pear psylla